רפואה מונעת, הקדימו תרופה למחלה

קמתם בבוקר רק כדי לגלות שאתם לא מרגישים טוב ועכשיו תצטרכו להפסיד יום עבודה ולבזבז זמן בהמתנה לרופא. כל זה לא היה קורה אם הייתה פונים לטיפול באמצעות רפואה מונעת. במה רפואה מונעת יכולה לעזור לכם? על כך בכתבה.
פרופ` יהודה אדלר
| 04/07/2010 |
צפיות: 5,317
תחום רפואה מונעת הינו אחד מהתחומים החשובים ברפואה אם לא החשוב שביניהם. אבי רפואה מונעת היה הרמב"ם שחי בין השנים 1135-1204 לאחר הספירה כששירת כרופא הסולטאן של מצרים. בתוך הספרות המורחבת שנכתבה על ידו, הרמב"ם הציע לקהל הרחב עצות בסיסיות לחיים בריאים שנכונותן תקפות עד היום.

אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות חולה, אבל פעמים רבות כשאנו מגיעים לרופא זה כבר מאוחר מידי, רוב הטיפולים שאנו מקבלים הם נגד התסמינים (סימפטומים) או יותר נדיר נגד המחלה עצמה. אבל ברור לכל כי המצב האידיאלי זה להימנע מהמחלה בכלל.

למידע נוסף בנושא רפואה מונעת ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום מחלות זיהומיות
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום זאבת, לופוס
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם

לפי התפיסה של רפואה מונעת אפשר לומר כי אין סיבה לחלות כלל מכיוון שאם מונעים את המחלה היא לא תתקיים. כך לדוגמא, אם נשמור על מעקב סוכר נכון כולל דיאטה ותזונה נכונה, גם אם חס ושלום תיווצר סוכרת היא תטופל בעודה בתחילתה ולא תתפתח למימדים מסוכנים יותר.

הערכה וטיפול על ידי מטפל ברפואה מונעת משפיעים לטובה גם על בריאות המטופל וגם על כיסו. רפואה מונעת משלבת בתוכה מניעת חולי, זמן וכסף. מאחורי רפואה מונעת, כמו מאחורי כל תחומי הרפואה לסוגיהם, נמצאים שיקולים המורכבים מעקרונות בריאותיים, בטיחותיים וכלכליים. כל טיפול חייב להתחשב בכל הפקטורים האלה על מנת להיות יעיל. הטיפול חייב גם להיות מבוסס על רקע מדעי ולא על תחושות בטן של הרופא או המטופל. כמו כן, אם המטופל מסכים לבדיקה או לטיפול הוא חייב להיות מודע לעובדה שאם יהיה צורך בהמשך הטיפול עליו לעשות כן אחרת אין טעם כלל להתחיל בו. כך לדוגמא אשה המבצעת בדיקת שד ובמהלכה נמצא גוש לא מזוהה, חייבת לדעת מראש כי חייבים לבדוק את הגוש על ידי ביופסיה או הוצאתו בשלמותו שהרי אם לא תסכים לכך אין טעם בבדיקה מלכתחילה.

המפגש עם מטפל ברפואה מונעת כולל איסוף מידע על הרקע הרפואי, המשפחתי והסוציאלי של המטופל. המפגש מתקדם לבדיקה רפואית מקצועית ובדיקות דם כבסיס לתכנית הטיפול. תהליך זה מאפשר איתור גורמי סיכון למחלות ומקטין נזק שנגרם בשל בעיה בריאותית קיימת. לשם כך, תכנית הטיפול באמצעות רפואה מונעת חייבת להיות מכוונת לגיל, למין ולרמת הסיכון של המטופל. כך לדוגמא, חייבים לתת לכל אדם בעל ערכי שומנים (LDL) מעל לרמה מסוימת שמותאמת לגורמי הסיכון האחרים, טיפול תרופתי, טיפול זה מקטין את הסיכון שלו ללקות בהתקף לב ואירוע מוחי בעתיד וזאת באופן חד משמעי המבוסס על מחקרים רפואיים.

למאמרים נוספים בנושא רפואה מונעת ובריאות:
פתרון ארוך טווח נגד כאבי ראש
נלחמים בחומציות, מונעים סרטן
לידיעתכם, מחקרים על סרטן עור
טרשת נפוצה: קושי בביצוע פעולות במקביל
שתל שבלול: טיפול לשיקום שמיעה

כפי שהוכח על ידי מחקרים שבוצעו בתחום, על מנת שטיפול באמצעות רפואה מונעת יהיה אכן יעיל, המטפל חייב לכלול בתכנית הטיפול עצות מעודכנות ממגוון תחומי בריאות ואורח חיים, ביניהם: תזונה נכונה, סיכוני עישון, לחץ דם, סוכרת, שומנים בדם, עדכון חיסונים, סריקות מתאימות (ממוגרפיה, קולונוסקופיה, PAP) ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר