פתרון ארוך טווח נגד כאבי ראש

אתם יושבים בעבודה, מקלידים במחשב ופתאום כאבי ראש משתלטים עליכם ומפריעים. אל תפנו מיידית לפתרון הכימי-תרופתי, יכול להיות שהבעיה היא דווקא ביציבה שלכם או בהרגלים ארגונומיים גרועים.
ד``ר שמי שגיב
| 29/06/2010 |
צפיות: 15,922
אם אתם סובלים מתופעת כאבי ראש, אתם לא לבד. כולם סובלים מתופעת כאבי ראש מפעם לפעם, אך במקרים מסוימים הכאב עלול להתעצם לרמה כזו שתשבית אותנו מכל יכולת לתפקד – מצב שאף עלול להימשך ימים, שבועות או חודשים.

עד כ-90% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מתופעת כאבי ראש ועד כ- 40% מקרב אוכלוסיית הילדים מדווחים על כאבי ראש. כאבי ראש יכולים לסחוט אותנו פיזית ונפשית. כיום ישנן שיטות טיפול טבעיות בתופעת כאבי ראש, כך שבעזרת שינויים באורח חיים ותזונה ניתן להקל ואף למנוע אותה לחלוטין.

למידע נוסף בנושא כאבי ראש ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום כירופרקטיקה
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום ארגונומיה, סביבת עבודה

כאבי ראש אינם הבעיה, אינם המחלה, אלה סימפטום. זוהי תגובת הגוף לעומסים הפיזיים והכימיים ולמתחים הנפשיים. על אף שהתחושה היא כי ה"ראש מתפוצץ", הבעיה כלל אינה בראש אלא נובעת ממקור אחר. הטיפול הכימי באמצעות תרופות יכול לעתים להקל על כאבי ראש אך זהו אינו הפתרון האמיתי, היות ותלות יתר בו עלולה כשלעצמה לגרום לכאבי ראש ולהחריפם או לחילופין לגרום להופעת תופעות לוואי לא רצויות.

לעומת זאת, ישנן שיטות טיפול שמעניקות פתרונות טבעיים יותר ומתייחסות ברוב המקרים גם לשורש ההתופעה ולא רק לסימפטום של כאבי ראש. מגוון של מחקרים מצביעים על כך שהטיפול הכירופרקטי והדיקור נמצאו כיעילים ביותר לצורך הפגת כאבי ראש.

ישנם סוגים שונים וגורמים רבים לכאבי ראש וכדי שנדע כיצד לטפל בתופעה באופן יסודי יש להבין את התופעה. הגורמים השכיחים לתופעת כאבי ראש נובעים משינויים בזרימת הדם למוח, לחץ במערות הסינוסים ומתח שרירי צווארי שהוא גם הגורם השכיח ביותר. כאבי ראש מסווגים על סמך אופי הסימפטומים ומיקומם:

מיגרנה מופיעה לרוב כתוצאה משינויים בזרימת כלי הדם למוח ונגרמת כתוצאה מגירויים כימיים (ריחות, רעלים, שוקולד, חלב, קפה), שינויים הורמונאליים (מחזור), חשיפה לרעשים, אור ומתח. מיגרנה מלווה במחושים קשים, הקאות, סחרחורות, רגישות לאור ויכולה אף להימשך מספר ימים.

כאבי ראש מקצביים הינם נדירים ביותר. כשמם, כאבי ראש מקצביים מופיעים ככאבים עזים בתדירות של מספר פעמים ביום. כאבים אלו יכולים להימשך שבועות ואף חודשים. לרוב הכאב הוא חד צידי, מעל ארובת העין, ומלווה בהזעה, דמעות וגודש באף.

כאבי ראש סינוסיטיים נובעים מלחץ במערות הסינוסים. כשהלחץ במערות עולה, אם עקב הפרשת יתר או חסימה בתעלות הסינוסים, יתפתחו כאבי ראש. לרוב הגורמים לכך הם רגישות למזונות אלרגניים המגבירים את יצור הליחה. אך גם חשיפה לרעלים או עשן כימיקאלים יכולים לתרום לתופעה זו.

כאבי ראש צווארים הינם השכיחים ביותר ונובעים ממתח בשרירי הצוואר ומעומסים מכאניים על חוליות הצוואר. כאן הכאב יותר עמום ומתפשט. הוא מופיע לרוב באזור העורפי, בצידי הרכות או מעל העיניים. ספאזם שרירי וסובלוקסציה (ליקוי תנועתי) בחוליות עמוד השדרה הצווארים יוצרים לחץ עצבי וגורמים לכאבי ראש.

כאבי ראש מסוג זה נגרמים כתוצאה מיציבה לקויה, כדוגמת הטיית הראש קדימה הגורמת להתקשחות שרירי הצוואר. סיבות נוספות לכך הם ארגונומיה והרגלי עבודה קלוקלים, כמו ישיבה מרובה מול מחשב, שימוש בטלפון, נהיגה וקריאה כשהראש כפוף מטה. בנוסף, במצבים אלו לרוב הצוואר נמצא במצב סטטי, דבר המאט משמעותית את זרימת הדם לאזור וכתוצאה מצטברים חומצות בשריר התורמות עוד יותר להקשחתם. אף חבלות כדוגמת נפילה מאופניים או מנדנדה ותאונת דרכים (צליפת צוואר שוט) יכולות לגרום לתגובה ספסטית של שרירי הצוואר ולליקויים מכאניים בחוליות הצוואר, גם אם החבלה הייתה לפני חודשים ואף שנים.

תחת הקטגוריה של כאבי ראש צווארים נכללים גם כאבי ראש הנגרמים כתוצאה מבעיות במפרק הלסת אם כתוצאה מחריקת שיניים או כתוצאה מטיפולי שיניים הגורמים לשינויים במנשך. אף ליקויים בהתאמת עזרי ראיה כמו משקפיים יכולים לגרום ללחץ צווארי וכתוצאה לכאבי ראש
.
כירופרקטיקה נמצאה יעילה מאוד בפתרון תופעת כאבי הראש זאת מכיוון שהיא מתמקדת בהסרת המתחים החולייתיים והשריריים מעמוד השדרה ובכך מאפשרת את שחרור המתח העצבי. במחקר מקיף שנעשה בשנת 2001 ב-DUKE UNIVERSITY השוו כמה סוגי טיפול בתופעת כאבי ראש, ומצאו כי הטיפול הכירופרקטי הינו היעיל ביותר לא רק מבחינת הקלה מיידית אלא גם כפתרון ארוך טווח.

בנוסף לטיפול עצמו חשוב מאוד לבצע מספר שינויים בהרגלי תזונה בפרט ובאורח החיים בכלל, וזאת כדי למזער את העומסים. בתחום התזונה המאכלים הידועים כתורמים לכאבי ראש הם" שוקולד, קפה, סוכר (אף שלפעמים הם יכולים להקל על כאבי הראש), מוצרי חלב ובעיקר גבינות קשות, אלכוהול, רוטב סויה וחוסר בנוזלים. חוסר סדירות בזמני הארוחות גם הוא נמצא כתורם להתפתחותם של כאבי ראש. יש להיוועץ עם תזונאי בנוגע לנטילת תוספי מזון כדוגמת מגנזיום, קומפלקס B, חרצית ומנטה. בנוסף, ישנה חשיבות גדולה לשתיה מספקת במהלך היום.

למאמרים נוספים בנושא כאבי ראש:
מאיזה סוג של כאבי ראש אתם סובלים?
כאבי ראש? תנסו כירופרקטיקה
מיגרנה וכאבי ראש: טיפול ע"י רפואה סינית
פרויקט כאב: כאבי ראש, כאבי גב ושרירים
כאבי ראש, לא משחק ילדים

אם אתה מאלו שיושבים שעות ארוכות מול המחשב או מבלים בנהיגה, יש לבצע תרגילי מתיחות לשרירי הצוואר והכתפיים. חשוב ביותר לבדוק את היציבה ובעיקר את מנח הראש ביחס לעמוד השדרה. רבים מקרב הילדים והאוכלוסייה הבוגרת סובלים מלקויי יציבה בהם הראש כפוף קדימה ו\או הצידה. במצב זה יש לבצע תרגילים לשיפור היציבה ולפעול לטובת שינויים ארגונומיים בעמדת העבודה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • גור רינת - שיטת אלכסנדר
    גור רינת - שיטת אלכסנדר
    לימוד יציבה נכונה עי" הכרה בהרגלים לא נכונים והיכולת לשנותם. הקלה ומניעה של כאבי צוואר, גב , ברכיים ועוד. מתאים במיוחד למוסיקאים, רקדנים, אנשי תיאטרון וספורטאים ... קרא עוד
  • ד"ר עדי אדר
    ד"ר עדי אדר
    מומחה לנוירולוגיית ילדים דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של... קרא עוד