אסטמה: מה מומלץ, מה לא כדאי

אסטמה היא מחלה ריאתית התוקפת אחוז ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת ונפוצה גם בקרב ילדים. חולי אסטמה צריכים להימנע מהפחתת תרופות ללא התייעצות עם רופא, עליהם לפנות לשיטות טיפול כמו בוטייקו ולהשתמש בתוספי מזון.
מאת ד"ר אביחי בולקובשטין
| 11/05/2010 |
צפיות: 12,118
אסטמה היא מחלה ריאתית כרונית התקפית. התקפי אסטמה נגרמים בדרך כלל כתוצאה מאלרגיה, כאשר ריר צמיגי המופרש מדפנות קנה הנשימה, חוסם את הקנה ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות. חולי אסטמה סובלים מקשיי נשימה המלווים ברעשים, קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה.

אסטמה תוקפת כ-7% מאוכלוסיית הבוגרים ו-12% מאוכלוסיית הילדים. הגורמים למחלת אסטמה הם תורשתיים וסביבתיים. לגורמים נפשיים השפעה חלקית בלבד על מחלת אסטמה.

למידע נוסף בנושא אסטמה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות

אסטמה: טעויות נפוצות של חוליםחלק ניכר מחולי אסטמה, אינם מיישמים לאורך זמן את הנחיות הרופא המטפל ונוקטים ביוזמות "עצמאיות" המתבטאות בהפחתת השימוש בתרופות (או המשאפים), עד הפסקת השימוש בהם לחלוטין. תופעה זו נפוצה בעיקר בתקופה "שקטה", ללא התקפי קוצר נשימה, או סימפטומים אחרים. המטופל חי באשליה, כאילו התגבר על המחלה והחלים לחלוטין.

זהו כמובן מצג שווא. המטופל נהנה עדיין מיתרונות הטיפול התרופתי שהשפעתו נמשכת במשך שבועות אחדים לאחר הפסקת השימוש בו. אולם לאחר שההשפעה המיטיבה פגה, חווה המטופל התפרצות מחודשת של המחלה ומגיע למרפאה עם התקפי קוצר נשימה. לטיפול בתרופות עלולות להיות תופעות לוואי ובעיקר כשמדובר בטיפול ממושך במחלה כרונית הנמשך שנים רבות, אך יתרונות הטיפול המונע עולים על החסרונות.

בוטייקו: לשליטה על מחלת אסטמהשיטת בוטייקו לטיפול בהפרעות נשימה ללא תרופות, מאפשרת להתגבר על הסימפטומים ולהשיב את איכות החיים בצורה טבעית. השיטה מתאימה לטיפול במחלת אסטמה מכל רקע ובכל דרגת חומרה ולאנשים הסובלים ממחלות אחרות הקשורות להפרעות בנשימה. השיטה, פותחה על ידי הרופא והחוקר פרופ. קונסטנטין פ. בוטייקו, קרויה על שמו ומשמשת רופאים ומטפלים למעלה מ-50 שנה. בבסיס השיטה טכניקת תרגול נשימתי ייחודי והיא מבוססת על עקרונות פיזיולוגיים של מערכת הנשימה.

באמצעות שיטת בוטייקו משפרים את האיזון של co2- דו תחמוצת הפחמן, חומר בעל משמעות טיפולית והשפעה חיובית על מערכות שונות בגוף וביניהן מערכת הנשימה. אצל חולי אסטמה, בשל דפוס נשימה לקוי המתבטא בנשימת יתר ("היפר וונטילציה") ריכוז דו תחמוצת הפחמן נמוך מידי. לימוד שיטת בוטייקו מסייע להעלות את ריכוז דו תחמוצת הפחמן לרמה הרצויה ועל ידי כך להפיק את היתרונות הגלומים בחומר זה:

הרחבת הסימפונות, בדומה להשפעת הונטולין.

חיזוק המערכת החיסונית וכתוצאה מכך הפחתת הדלקת הנוצרת בסימפונות, המתבטאת בליחה סמיכה החוסמת את מעבר האוויר ויוצרת תחושת קוצר נשימה. ההשפעה דומה לפעולת המשאפים המכילים סטרואידים.

שיפור העברת החמצן מהדם אל תאי הגוף ועל ידי כך הפחתת העומס המוטל על הלב ועקב כך שיפור היכולת והכושר הגופני.

לשיטה אין תופעות לוואי ואחוזי ההצלחה שלה גבוהים.

יעילות השיטה נבחנה והוכחה בשבעה ניסויים קליניים בבתי חולים ומרכזים רפואים בעולם הרחב. לאחרונה, זכתה שיטת בוטייקו להכרה של האיגוד הבריטי לרפואת חזה וריאות ולהמלצה להיעזר בשיטה כטיפול משלים לטיפול התרופתי. בישראל, ניתן ללמוד את שיטת בוטייקו בסדנאות המתקיימות במרפאות כללית רפואה משלימה. הטיפול מיועד למבוטחי כל הקופות.

המלצה לחולי אסטמה: שימוש בתוסף תזונהויטמין D, שלא כמו ויטמינים אחרים הנקלטים לגופנו דרך המזון, מגיע אלינו דרך קרינת השמש. אין אפשרות מעשית להגיע לרמות סבירות של הוויטמין ללא חשיפה מספקת לשמש או צריכתו כתוסף מזון. שינויים בהרגלי החיים מעמידים את האוכלוסיה בסיכון של חוסר בוויטמין D עקב אי חשיפה מספיקה לשמש.

מחקרים חדשים העלו כי מדובר בחומר בעל חשיבות מן המעלה הראשונה אשר נוכחותו משפיעה באופן משמעותי על מערכות רבות בגופינו. בין השאר, נמצא קשר ברור בין ריכוז נאות של ויטמין D לחומרת מחלת אסטמה וכן יחס ישיר בין ריכוז הוויטמין ליעילות השפעת הטיפול המונע. ככל שהמחקרים מעמיקים לבדוק את מנגנון הפעולה של ויטמין D מתברר כי הוא מחזק את המערכת החיסונית שהיא גם החוליה החלשה אצל מטופלי האסטמה.

ישראל היא מדינה שטופת שמש אך רק קרני השמש של שעות הצהריים, בעלות אורך גל UVB הינן המתאימות לשפעל את החומר שבעור ולהפכו לוויטמין D פעיל. בשל שינויי דפוסי עבודה ומעבר למקומות עבודה סגורים, החשש מסרטן העור וההימנעות המוצדקת מחשיפה לשמש, בעיקר בשעות הצהרים, חלק ניכר מהאוכלוסייה אינו זוכה לקרינת השמש הרצויה להפעלת ויטמין D.

מומלץ לבקש מרופא המשפחה הפנייה לבדיקת דם פשוטה אשר תראה את ריכוז הוויטמין ובמידה וקיים מחסור, אפשר להשלימו באמצעות תוסף תזונה לא יקר. ההשפעה החיובית על מחלת אסטמה תבוא לידי ביטוי בתוך זמן קצר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד