גישור גירושין: מתי כדאי? מה החסרונות?

גישור גירושין יכול לעיתים להועיל במקרה של בני זוג העומדים לפני פרידה יותר מהליך משפטי. אך מגשר חסר את סמכות האכיפה המשפטית ותהליך גישור גירושין יכול לעלות זיכרונות לא נעימים מהעבר.
מאת אפרת אלמוג
| 29/04/2010 |
צפיות: 9,561
במידה והליך גישור גירושין לא גורם לתוצאות טובות יותר מאשר אלו של ההליך המשפטי, האם יש לו הצדקה? גישור גירושין הוא הליך פיוסי שלא דורש התערבות חוק מדיני, מקרב את הצדדים זה לזה ויוצר ביניהם יחסים הרמוניים יותר על ידי השגת הסכם מפורש או על ידי עצם העובדה כי הצדדים רואים את בעיות האחר בצורה הדדית יותר. כוחו של הגישור טמון בשחרור הצדדים מעול הכללים. את מקום הכללים תופסת קבלה הדדית, כבוד הדדי, אמון והבנה שיאפשרו להם לפגוש אינטרסים משותפים.

מטרת גישור גירושין: פתירת בעיות או שינוי עמדות?תרומתו של גישור גירושין היא בהקניית כלי שיח למצב שבו הצדדים חלוקים לחלוטין האחד על עמדת רעהו ויחד עם זאת מסוגלים לנהל דיון המתקדם לקראת הסדר מבלי להיוותר במצב של הצהרה על קונפליקט. גישור גירושין מאפשר למצות את יכולת האדם להתעלות מעל למצב הנתון לקראת בנייתו של מצב חדש.

למידע נוסף בנושא גישור גירושין ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום פרידות, גירושין, בגידות
פורום זכויות רפואיות
פורום רשלנות רפואית
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה

במסגרת הליך גישור גירושין פועלים שני הצדדים יחדיו על מנת לתור אחר פיתרון משותף אשר ישרת את מטרות שניהם בצורה מיטבית, פיתרון הנובע מצרכי הצדדים. המגשר מביא את הצדדים לסיטואציה המאפשרת הפרדה בין העמדות לאינטרסים ובעקבותיה הצדדים עצמם מגיעים לפיתרון אשר איננו תואם בהכרח את עמדותיהם אולם משרת את האינטרסים האמיתיים העומדים בבסיס הגירושין.

עצם הנוכחות של אדם שלישי גורם לצדדים להתנהג במיטבם וכך המגשר יכול לכוון את החלפת הדברים בין הצדדים הרחק מהתגרות האחד בשני ויותר לעבר קידום נושאים שצריך להתעמת איתם. הוא יכול בהדרגה להוציא לאור נושאים שהצדדים בעצמם חולקים אותם אך יש להם התנגדות נחרצת לעסוק בהם. הוא יכול על ידי הניהול שלו להפגין לשני הצדדים כי זה אפשרי לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת מבלי להתחמק או להתעמת.

במה להתחשב בגישור גירושין?מאמצי המגשר מכוונים לקראת יישוב מערכת היחסים בין הצדדים ועליו להשאר נקי מהסכסוכים הפנימיים של הצדדים.

בעת בניית חוזה בין שני צדדים, השאלה שתמיד עומדת בין הצדדים היא האם שינוי זה יטיב או יקשה עליהם מבחינה כלכלית.

שני הצדדים נפגשים בתהליך כשווים, דבר שלעיתים לא מתקיים בחיי היומיום.

המגשר יכול לנקוט בשיטה של עריכת ישיבות דיסקרטיות נפרדות לשני הצדדים, בהם כל צד נותן למגשר סקירה מלאה של הצד שלו והאינטרסים שלו.

המגשר יכול לספק זווית ראייה שלישית של אדם מהצד לסכסוך.

הליך גישור גירושין לעומת משפט: דבר והיפוכו?גישור גירושין מכוון כלפי האדם בעוד פסיקה משפטית מכוונת כלפי פעולות. לכאורה מדובר בשני הליכים המתנהלים בדרכים לא מצטלבות כשאין ביניהם יחסי גומלין. המשפט נועד להגיע לפיתרון חוקי חד משמעי. לכן בהרבה מקרים בית המשפט מגיע להכרעה נכונה בקונפליקט אך החלטה זו אינה משפיעה לטובה על מערכת היחסים בין הצדדים ואף מעצימה את האיבה.

גישור גירושין לעומת זאת מבקש להביא לתקשורת טובה יותר בין הצדדים תוך שחרור משקעי העבר והפניית המבט לעתיד. הליך זה אמור להוביל לפיתרון מתוך ניסיון להגיע לשורש הקונפליקט, ניטרולו והבאת הצדדים להסכמה.

ההליך המשפטי מתנהל באולם בית המשפט באווירה סמכותית ומאיימת, לעומת גישור גירושין המתנהל באוירה נינוחה, כשתפקידו של המגשר לסייע לצדדים לפתור את הקונפליקט מתוך בחירה עצמית ואוטונומיה מלאה ללא כל כפייה או יכולת הכרעה.

ההליך המשפטי מנוהל בשפה משפטית מקצועית על ידי עורך דין בעוד ששפת הגישור היא שפה רגילה, כל צד מדבר בשם עצמו, מרחשי ליבו. ההליך המשפטי כפוף לסדרי דין, פרוצדורות סדורות ודיני ראיות והליך גישור גירושין פתוח כמעט לחלוטין ואין כפיפות לפרוצדורה. בנוסף, בבוררות ובבית משפט ההכרעה והתוצאה היא כפויה בעוד בהליך גישור גירושין מדובר על הסכמה משותפת על גיבוש הפתרון.

שופט ובורר הם שיפוטיים ומכניסים להליך את אמות המידה שלהם כפי שהם רואים את הדברים. מגשר לא שם את הליך חשיבתו במקום זה של הצדדים. הוא צריך להביא את הצדדים להליך רציונלי, ולכן הוא מנסה לראות את הדברים מבחינת נקודת ההשקפה שלהם, לא שופט את הצדדים, לא מתעמת איתם ולא נותן להם ציונים. רק מנסה לראות איך אפשר לשרת את האינטרסים שלהם ולמצוא כמה שיותר אינטרסים משותפים.

גישור גירושין: יתרונות1.

גישור גירושין מאפשר לצדדים לפרוק מתחים וכעסים. זאת ניתן לעשות גם בהליך הבוררות אך בוודאי שלא בבית המשפט.

2.

גישור גירושין מספק זמן לרדת לעומקם של הנושאים הנידונים. המגשר יכול להפגש עם כל אחד מהצדדים ולהגיע לליבון אמיתי של הדברים. בית המשפט ובורר אינם יכולים לעשות זאת.

3.

הליך גישור גירושין הוא רציף בזמן. בבית המשפט המציאות היא שההליך אינו רצוף והדבר מוריד מאפקטיביות ההליך ויכול לפגוע בזכויותיו של אותו צד אם הן תלויות באספקט הזמן.

4.

גישור גירושין יכול להסתפק בצד אחד שירצה שההליך יהיה סודי כדי שיהיו חייבים להחתים גם את הצד השני על סודיות. בבוררות הצדדים יכולים להסכים שההליך יהיה סודי אבל אין חובה שהוא יהיה כזה.
<@ --- IMG_2 --- @>

גישור גירושין: חסרונות1.

אם הצדדים אינם מגיעים לכלל הסכמה ופיתרון, הפגישות עם המגשר בזבזו להם זמן וכסף והן יכולות גם להקצין את עמדותיהם.

2.

מאחר והצדדים יכולים לפרוש בכל עת וההכרעה היא בידיהם, אין כל בטחון שהסכסוך אכן יסתיים בהסדר.

למאמרים נוספים בנושא גישור גירושין:
גישור גירושין: אתם חלק מההחלטה הסופית
למי מומלץ לפנות להליך גישור גירושין?
הליך גישור גירושין: זול בהרבה ממשפט
גישור והתאמתו לתהליכי היפרדות וגירושין
הולכים על גישור? כדאי שתכירו את המגשר

3.

ההליך יכול לפתוח פצעים ישנים ומחלוקות שלא נפתרו בין בני הזוג ולהעלות חוויות וזיכרונות לא נעימים ומכאיבים.

4.

הצדדים לעיתים חסרים את הידע המקצועי בדבר הזכויות המגיעות להם על פי החוק, ובשל כך יוצאים מופסדים.

5.

המגשר, שלא כמו השופט, לא יכול להכריח צד לחשוף דברים או לדבר או לחשוף עדויות בהסתמך על החוק.

גישור גירושין אינו רק מקצוע. זוהי פילוסופיית חיים המאמינה כי בבסיס חיינו מונחת ההסכמה המאפשרת חיים משותפים ושבין דרישות הצדדים קיימות נקודות השקה מספיקות המאפשרות פיתרון מוסכם של הסכסוך. הפיתרון אינו מבוסס על התפיסה של "אדם לאדם זאב" אלא על התנהגות אנושית רציונאלית של "אדם לאדם אדם". לא כל סכסוך בין בני זוג מתאים לגישור גירושין. ישנם סכסוכים שבהם הסכם בין הצדדים אינו מעשי ולכן הם זקוקים להכרעה שיפוטית וישנם סכסוכים הזקוקים ליצירת הלכה שתחייב את כלל החברה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  עו"ד אריק שלו
    עו"ד אריק שלו
    עו"ד לרשלנות רפואית עו"ד לתחום רשלנות רפואית, נזיקין, ביטוח לאומי, מיסוי, פגיעות בעבודה ודיני עבודה. ייצוג עובדים ומעסיקים בכל הערכאות המשפטיות. בעל משרד עו"ד בת"א ובירושלים. ... קרא עוד