פיתרון לדיכאון: שילוב גוף ונפש

רובנו חשים מדי פעם דיכאון, אך כשהתחושות מחמירות הרפואה הקונבנציונאלית מפנה לטיפול תרופתי. הנטורופתיה, פעילות גופנית, צמחי מרפא, שתיית מים וחשיפה לשמש יכולים גם הם לעזור לבעיית דיכאון.
איה הוד
מאת איה הוד
| 12/04/2010 |
צפיות: 16,349
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
המילים "אני בדיכאון" הפכו שגורות כל כך בפי רבים כתשובה לשאלה לשלומם, גם כשהכוונה היא רק למצב רוח רע או כשמשהו לא מסתדר כמו שרוצים. איני מכירה אדם שלא חש דיכאון מדי פעם, אך תחושת הדיכאון ומחלת הדיכאון נבדלות זו מזו. עם התפתחות המדע והטכנולוגיה נכנסו לשוק תרופות חדשות לטיפול בבעיה קשה זו, שנדמה כאילו הולכת ותופסת תאוצה יותר ויותר. לתרופות מקום חשוב מאוד במקרים מסויימים, אך עם זאת, הרופאים פונים בקלות רבה מידי, לטעמי, לפנקסי המרשמים.

במהלך השנים בהן עבדתי בבית המרקחת פגשתי במרשמי תרופות פסיכיאטריות רבות משאוכל לספר. סקר גיאוקטגורפיה משנת 2004 מצא ש- 65% מרופאי המשפחה רושמים טיפול תרופתי לחולים עם דיכאון קל בלבד וממצא זה רק הולך וגדל עם הזמן. מחלה הפוגעת בנפש, בקלות רבה תשפיע גם על הפיזיולוגיה שלנו. הקשר בין גוף לנפש כבר ידוע ומופנם אצל רבים ולא פעם אנו שומעים איך מצבי נפש קשים יכולים לגרום למחלות קשות, כולל סרטן ואף למוות.

הגדרה ואבחון


דיכאון הוא הפרעה נפשית מתמשכת היכולה להופיע בכל גיל ומתאפיינת בירידה ניכרת במצב הרוח, בפעילות וברצון לעשייה, באנרגיה והויטאליות, בהתעניינות חברתית ובמה שקורה מסביב וביכולת ליהנות מהחיים. דיכאון הנו המחלה הפסיכיאטרית השכיחה ביותר בקרב מבוגרים ויש לו דרגות, החל ממצב קל וכלה בדיכאון המלווה במחשבות אובדניות, וסיכון גבוה לפגיעה עצמית. נראה שלנשים יש נטייה רבה יותר ללקות בדיכאון ולשקוע במחשבות עקב מצבי מתח ומצוקה. נשים אף נוטות לחוות דיכאון בתגובה למשברים של אחרים.

למידע נוסף בנושא דיכאון ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום פסיכיאטריה
פורום אימון אישי, קואצ'ינג
פורום פסיכולוגיה
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש

הפרמטרים המגדירים דיכאון


שינה - נדודי שינה או שינה עודפת.
מצב רוח ירוד, עצבות ובכי.
תיאבון - חוסר תיאבון עם ירידה במשקל או עודף תיאבון עם עלייה במשקל.
פעילות גופנית - עודף פעילות או חוסר פעילות.
ריכוז, חשיבה, יכולת קבלת החלטות - ירידה ביכולות אלו.
תחושות של חוסר ערך, רגשות אשמה, הלקאה עצמית.
איבוד עניין והנאה בחיים.
ירידה בחשק המיני.
מחשבות על המוות, אובדנות.
אי-שקט או פסיביות, כבדות ועייפות.

טיפול קונבנציונלי נגד דיכאון


הטיפול הקונבנציונלי משלב טיפול פסיכולוגי עם תרופות. תרופות נגד דיכאון מעלות את רמת הנוירוטרנסמיטורים (מוותכים עצביים כגון סרוטונין, אדרנלין, דופמין, מלטונין ונור-אדרנלין) במוח במנגנונים שונים. למשל, על ידי עיכוב הקליטה בחזרה שלהם לתוך העצב ובכך הן מעלות את כמותם במרווח הסינפטי ומאריכות את הגירוי. דרך נוספת היא עיכוב האנזים מונואמין אוקסודאט (MAO), שמונע את הפירוק של הנוירוטרנסמוטורים ובכך גורם לעלייה בכמות הדופאמין והנוראדרנלין שבקצה העצב. תרופות ממשפחת ה- SSRI מבוססות על עיכוב ניצול מחדש של סרוטונין. הראשונה והידועה היא פלואוקסטין (פרוזק, פריזמה,אפקטין, פלוטין). לוקח לה כשלושה שבועות להשפיע מאחר ונדרש זמן להצטברות הסרטונין וליצירת קולטנים נוספים. לתרופות חדשות יותר לוקח הרבה פחות זמן להתחיל להשפיע. היום הפרוזאק נחשבת כתרופה ישנה, את מקומה תופסות תרופות בעלות פעולה דומה, אך עם פחות תופעות לוואי, כגון ציטאלופראם (ציפראמיל, רסיטל), אסציטאלופראם (ציפראלקס), פארוקסטין (סרוקסאט, פקסיל, פאקסט), סרטראלין (לוסטראל, סרטראלין, זולופט), פלובוקסאמין (פבוקסיל). משפחה שנייה של תרופות המעכבות קליטה ופירוק גם של סרוטונין וגם של נוראפינפרין שלא נוצלו בסינפסות היא משפחת ה-SNRI. התרופות נפוצות ממשפחה זו הן אפקסור ואיקסל (milnacipram).

תופעות לוואי


למרות שתופעות הלוואי של התרופות מהדור החדש SSRI וה- SNRI מתונות יחסית, הן עדיין יכולות לגרום להפרעות קלות בעיכול, עצירות, בחילה, כאב-ראש, סחרחורות, רעד, שלשולים, עצבנות, פריחה, הזעת-יתר, נדודי-שינה, התכווצות, הפרעות בקצב לב, אי- שקט, הפרעות בתפקוד המיני ופגיעה בחיי המין, ישנוניות יתר טשטוש ראיה, יובש בפה, קושי במתן שתן הפרעות אכילה ועליה במשקל. המחקרים הארוכים ביותר הקיימים לגבי שימוש ממושך בתרופות אלו מגיעים עד כחמש עשרה שנה בלבד, עדיין לא ידוע מה קורה בשימוש רצוף של עשרות שנים.

מי פונה לטיפול נטורופתי טבעי נגד דיכאון?


אנשים בעלי מודעות ואחריות לבריאותם, שבאופן כללי לא אוהבים ליטול תרופות.
אנשים שלא מסתדרים עם תופעות הלוואי של נוגדי דיכאון סינטטיים, לפעמים תופעות הלוואי קשות יותר לאדם מהסבל של דיכאון קל עד בינוני.
מבוגרים מעל גיל 50 שבאופן טבעי רגישים יותר לתופעות הלוואי של התרופות.
אנשים המעדיפים תרופות ממקור צמחי.
אנשים המאובחנים כסובלים מדיכאון "קל עד בינוני" ולא קשה מאוד.
נשים בהריון.

הטיפול הנטורופתי


הנטורופתיה משלבת מגוון תחומים על מנת להגדיל את הסיכוי של הגוף לחזור למצב מאוזן ולרפא את עצמו. ההתייחסות הינה לכל אדם כאינדיבידואל ומותאם באופן אישית כמו חליפה שנתפרת היישר על הגוף. הנטורופתיה מבקשת לחבר בחזרה את האדם למערכת הריפוי הטבעית הטמונה בו ולאפשר ריפוי. כל טיפול (טבעי או לא טבעי) הוא חיצוני, אבל ריפוי אמיתי מגיע מבפנים, מהגוף עצמו שמטפל בבעיה כשמאפשרים לו ומתחייבים לקחת אחריות.

1. פעילות גופנית


פעילות גופנית נמרצת ואירובית גורמת לגוף לשחרר חומרים המעניקים לנו תחושת רוממות ושמחה. היא מזרימה דם עם חמצן למוח ולכל הגוף, מגבירה את החיוניות, מסייעת לשיפור הערך והביטחון העצמי, משפיעה על הכימיה במוח, מביאה את מערכות הגוף לתפקד בצורה טובה יותר, מאוזנת יותר ומשפרת את מצב הרוח פלאים.

2. תזונה


מה שאנו אוכלים קובע במידה רבה את איך שאנו מרגישים ואיך אנו מתנהגים. התזונה משפיעה על הכימיה בגופינו ועל כל מערכות הגוף. התזונה שלנו קובעת באופן משמעותי וישיר את מצב רוחנו. מצב מערכת העיכול גם הוא קריטי לשמירת מצב נפשי מאוזן, למשל, אנשים בעלי נטייה לעצירות עצבניים יותר ונוטים גם למצבי רוח. הגישה הנטורופתית מכוונת לתזונה שמעלה את רמות הסרוטונין במוח. רמת הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית תלויה ברמת הטריפטופן בדם. מומלץ לאכול פחות חלבונים מאחר והם מתחרים עם טריפטופן על הקליטה במוח, מומלץ לשלב תזונה שמכילה ויטמינים כגון ויטמינים מקבוצת B, חומצה פולית, המזינים את מערכת העצבים ושותפים ביצירת סרוטונין, מלטונין, דופמין, אדרנלין, ונורואדרנלין, מזונות המכילים ויטמין C המאזן את בלוטת האדרנל ומחזק את הגוף במצבי מתח וחומצות שומן מסוג אומגה 3. כמו כן מומלץ לסלק מזונות אלרגנים מהתפריט, להמעיט בחומרים ממריצים כגון קפאין, להימנע לחלוטין מאלכוהול ועישון ולצמצם בצריכת ממתיקים מלאכותיים וסוכרים.

3. ניקוי רעלים


בין הגורמים לדיכאון כלולים סטרס חיצוני כגון זיהום אוויר, אלרגיות סביבתיות, קנדידה והרעלת מתכות כבדות בגוף. נטורופת יוכל לכוון אתכם לביצוע ניקוי טוב של הגוף, מערכת העיכול, הדם והכבד.

4. טיפול גוף-נפש


רפואת גוף-נפש משתמשת בכלים המאפשרים תובנות, התמודדות טובה יותר, יצירת פתח לשינוי מהותי, התבוננות והסתכלות מנקודות מבט אחרות, פתיחות, הקשבה, מודעות, נוכחות, חמלה וקבלה. רפואת גוף ונפש מתמקדת ביחס בין הנפש לגוף ובהשפעה ההדדית ביניהם. ישנה חשיבות גדולה להשפעה של העולם הפנימי שלנו על מצבנו הגופני ולהפך. טיפולי גוף-נפש כגון דמיון מודרך, נשימות, הרפייה, מדיטציה וכיוצא בזה מאפשרים השלמה חשובה לטיפול שלם ומקיף בדיכאון גם כאשר מקורו הוא ביוכימי, פיזיולוגי וגם כאשר הגורם הוא פסיכולוגי או טראומטי.

5. חשיפה יומית לשמש בייחוד בימי החורף


חשיפה לשמש מביאה את הגוף לייצר חומרים רבים, ביניהם חומרים המשפיעים על מצב רוחנו. רוב האנשים מכירים את המונח "דיכאון חורף" וניתן להבין מדוע החשיפה לאור היום חשובה בזמני דיכאון. דיכאון מתקיים במדינות בהן יש חורף עם חושך מלא המתמשך מספר חודשים. האוכלוסייה לא רואה אור שמש תקופה ארוכה, דבר הגורם לירידה בחומרים מסויימים בגוף.

6. שתיית מים


אין בעצה זו שום דבר מוכח או מחקרי, אך אני מוצאת לנכון לציינה כאן. 70% מגופנו ומעולמנו מורכב ממים. מים מקושרים עם רגש, שתיית מים מקלה מאוד בזמני מצוקה נפשית. שתו הרבה ו"שטפו" החוצה את כל הרגשות השליליים.
<@ --- IMG_2 --- @>

7. אמבטיות שמנים


השהות בתוך המים מרגיעה ומאזנת אותנו. לכו לשחות בים או עשו אמבטיות עם אחד או יותר מהשמנים הבאים: מליסה, קוריאנדר, ברגמוט, יסמין, קלארי סייג' ועוד.

8. צמחי מרפא


השימוש בצמחי מרפא, בייחוד אם נעשה במקביל לתרופות, חייב להיות בהתאמה אישית על ידי נטורופת מוסמך. קיימים צמחים, חלקם מפורסמים יותר וחלקם פחות, המסייעים במצבי דיכאון בדרכים שונות לפי תכונותיהם. הצמחים האדפטוגניים מאפשרים עמידות במצבי לחץ ומשברים, מסייעים לשיפור איכות החיים וההרגשה הכללית ומסייעים לפעילות המוח עקב פעילותם על ציר ההיפותלאמוס - היפופיזה - אדרנל. הצמחים האדפטוגנים הידועים ביותר הם הג'ינסנג - בייחוד האסיאתי- Panax ginseng, האסטרגלוס-Astragalus membranaceus והג'ינקו בילובה - Ginkgo biloba. אחד הצמחים הידועים ביותר לטיפול בדיכאון הוא ההיפריקום / פרע - Hypericum perforatum - St. John’s Wort . צמח זה נחקר רבות והוכח כבעל תכונות נוגדות דיכאון, פעולתו דומה לפעולת התרופות מקבוצת ה- SSRI ולא מומלץ לעשות בו שימוש במקביל לתרופות נוגדות דיכאון, המדכאות את פעילות האנזים monoamine oxidase. צמחים נוספים הנלקחים בחשבון בהקשר דיכאון הם צמחים המחזקים ומשקמים את מערכת העצבים, כגון שיבולת שועל - Avena sativa וצמחים המרגיעים את מערכת העצבים המרכזית כמו: מליסה - Melissa officinalis, פסיפלורה - Passiflora incarnate, קערורית - Scutellaria Laterifolia, וולריאן - Valeriana officinalis.

למאמרים נוספים בנושא דיכאון ועוד:
דיכאון חורף: טיפול נכון ימנע החרפה
דיכאון: יותר גרוע ממה שחשבתם
דג שמן ברשת: אומגה 3 מפחית דיכאון
עכשיו זה מדעי: דיכאון גורם השמנה בטנית
תרופה נגד דיכאון לגמילה ממריחואנה?

9. פעילויות חברתיות


דווקא בדיכאון כשהכל נראה חשוך, חסר תקווה, חסר משמעות וטעם, חשוב לעשות מאמצים על אנושיים להיות בקשר עם אנשים, לא להסתגר לבד בבית, להכריח את עצמנו לצאת, לעשות פעילות גופנית, לבקר חברים או לדבר בטלפון, אם אין חברים אפשר להצטרף לחוג כלשהו או ללכת למכון כושר או להצטרף לקבוצת תמיכה, להמשיך ללכת לעבודה כרגיל, לא לעזוב תחביבים או את בן / בת הזוג , לא לברוח ולהתמכר לסמים ואלכוהול שאומנם מאוד קורצים בזמן דיכאון, אך אינם מועילים בדבר ורק יחמירו את המצב. עד כמה שקשה להרים את עצמנו לעשייה כלשהי בדיכאון, כדאי להבין שאלו הסימפטומים שלו ושאפשר מתוך מודעות להתעלות מעל זה לצעדים קטנים שבסוף יובילו לאיזון. לא פחות חשוב, נסו לא לקבל החלטות חשובות במצב זה, עשו אותן כשתהיו מאוזנים ושקולים ולא תפעלו מתוך מצב אמוציונלי.

לסיכום


ניתן בהחלט ואף רצוי להגיע לטיפול נטורופתי גם במקביל לנטילת כדורים נוגדי דיכאון. טיפול נטורופתי יכול לייעל את פעילות התרופות, למנוע את תופעות הלוואי, לעזור לגוף לשמר את האיזון הכול כך עדין ואולי אף למנוע מינונים גבוהים של התרופות. יש דרכים רבות לכוון את הגוף לחזור לאיזון ולרפא את עצמו. דיכאון הוא רק הסימפטום, הוא רק סימן שמשהו יצא מאיזון, זו דרך של הגוף לומר לנו שהוא מתמודד עם כאב, בעיה או כל נושא אחר הדורש טיפול.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.