בית מלון אחראי על נזקי גוף שארעו בתחומו

חשוב שתדעו, בית מלון חב בחובת זהירות כלפי האורחים הנמצאים בו. לכן, אם נפלתם במהלך שהות בבית מלון ושברתם יד, ייתכן ואתם יכולים לתבוע את המלון על נזקי גוף. באילו מקרים תובעים על נזקי גוף? על כך בכתבה הבאה.
מאת עו"ד גיל קראוס
| 08/04/2010 |
צפיות: 7,383
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5

שאלה:

במהלך שבת חתן של אחי, אשר התקיימה בבית מלון בירושלים, ירדתי במדרגות המלון ולפתע החלקתי עקב רטיבות שהייתה על המדרגות. בעקבות זאת, קיבלתי מכה חזקה ביד ומאוחר יותר אובחן אצלי שבר במרפק. האם אני יכול לתבוע את בית המלון בגין נזקי גוף?

למידע נוסף בנושא נזקי גוף ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום רשלנות רפואית
פורום זכויות רפואיות
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי

תשובה:

לבית מלון עשויה בהחלט להיות אחריות לנזקי גוף אשר נגרמו בתחומו. המלון, מכוח היותו המחזיק ובעל השליטה במקרקעין וכן מכוח היותו אחראי בין היתר על התחזוקה במלון, חב בחובת זהירות כלפי האורחים שנמצאים בו. חובה זו חלה על מגוון הפעילויות שהמלון מספק לאורחיו וכן על כל מקום שבשליטת המלון אליו יש גישה לציבור, לרבות מתקני המלון אשר נמצאים מחוץ למבנה עצמו.

יחד עם זאת, אין המשמעות היא שכל נזקי גוף אשר אירעו בשטח המלון מטילים באופן אוטומטי אחריות על המלון. על מנת לחייב את המלון בפיצויים, יש להוכיח כי המלון ברשלנותו ו/או באשמתו ו/או במחדל כלשהו מצידו, גרם ו/או תרם לתאונה שהייתה אחראית לנזקי גוף שנגרמו. כלומר, אם למשל אדם החליק במלון ללא כל סיבה נראית לעין וללא כל קשר למעשה או מחדל כלשהו מצד המלון, אזי למלון אין כל אחריות לאותו אירוע. מאידך, אם הנפילה נגרמה עקב מפגע או מכשול במלון, בהחלט ישנם סיכויים גבוהים להטיל אחריות על המלון.

במקרים רבים, גם אם התאונה ונזקי גוף אחריה אירעו עקב מכשול כלשהו, עדיין תוטל על הנפגע עצמו אחריות תורמת לאירוע ועל המלון אחריות חלקית בלבד, במיוחד באותם מקרים שניתן היה לראות את המכשול מבעוד מועד.

בכל תביעה אשר מוגשת בגין נזקי גוף שנגרמו בבית מלון, כמו למשל האירוע המתואר בשאלה שלעיל, בית המשפט בוחן את המקרה לגופו ובודק את מלוא הנסיבות בכדי להבין בדיוק מדוע וכיצד אירעה התאונה, כך למשל, בית המשפט בודק את חוות הדעת הרפואית בנוגע לנזק הגופני שנגרם, את הסיטואציה בה התרחשה התאונה, את חומרת הפגיעה, את אחוזי הנכות במידה וישנם ועוד. רק לאחר בדיקה מקיפה זו, יכול בית המשפט לקבוע האם למלון יש אחריות או לא.

למאמרים נוספים בנושא נזקי גוף, חוק, משפט וביטוח ועוד:
נפגעי פעולות איבה, מגיעים לכם פיצויים
נפלת במדרגות? ניתן להגיש תביעת נזקי גוף
למי מומלץ לפנות להליך גישור גירושין?
איך מחשבים הפסדי שכר לקטין שעבר תאונה?
תסמונת שורש כף היד נחשבת למחלת מקצוע?

מומלץ לכל אדם אשר טוען כי נגרמו לו נזקי גוף בשטח המלון עקב רשלנות מצד המלון, לנסות ולתעד ככל שניתן את המכשול או המפגע אשר לטענתו גרם לתאונה ולנזק הגופני וכן לדווח בהקדם האפשרי לנציגי המלון על התאונה. בנוסף, על מנת שניתן יהיה להוכיח לאחר מכן כי באמת נגרם נזק גופני ואת מידת חומרתו, יש חשיבות לתיעוד מדויק של הטיפול הרפואי שניתן מיד לאחר התאונה וגם אחריה, היות ובמקרים רבים ניתן להעריך את הנזק הגופני רק זמן מה לאחר התאונה.

לאחר מכן יש להתייעץ עם עורך דין בתחום הנזיקין, אשר בהתאם לנסיבות כאמור יוכל לנסות ולקבוע האם ישנה עילת תביעה לכאורה נגד המלון בגין נזקי גוף.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר