אי שליטה על מתן שתן - טיפות של בושה

למרות שניתן לטפל ברוב המקרים של אי שליטה על מתן שתן, רק אחוז קטן מהסובלים מהבעיה פונה לטיפול. הבושה, כך מסתבר, היא המחסום העיקרי שמונע מרבים מהסובלים מהבעיה לטפל בה
מאת ד"ר אילן גרינולד
| 26/07/2005 |
צפיות: 6,498
אי שליטה על מתן שתן, המתבטאת בבריחה בלתי רצונית של שתן, אינה בעיה רפואית בלבד. השלכותיה הן הרבה מעבר לכך ונוגעות בתחומים חברתיים, נפשיים, משפחתיים ובתפקוד היומיומי. כמחצית עד 100 אחוזים מהקשישים והקשישות בישראל, המאושפזים במוסדות אשפוז, סובלים מאיבוד שתן לא רצוני, כמו גם כ-20 עד-30 אחוזים מהקשישים המתגוררים בביתם. אולם למרות השכיחות הגבוהה ולמרות שקיימים בארצנו שירותי בריאות מתקדמים, רק אחוז קטן, ממש קצה הקרחון, מהאנשים הסובלים מהבעיה פונה לטיפול.

רוב האנשים אינם פונים לטיפול בגלל הבושה. אך ישנם גם מיתוסים הקשורים בתופעה ומהווים מחסום בפני פניה לטיפול, כמו המחשבה שמדובר בתופעה רגילה הקשורה לגיל, שאין טיפול טוב לבעיה או שיש לבעיה פתרון כירורגי בלבד.

המבוכה, הדאגה ורגשות האשם, המלווים את אי השליטה בשתן, מובילים לירידה משמעותית בפעילות החברתית, לפגיעה בעבודה ובזוגיות. אנשים הסובלים מכך, מביאים את עצמם לבידוד חברתי מוחלט עד למצב של דיכאון והתרחקות מבני המשפחה הקרובים ביותר.

החדשות הטובות הן, שניתן לטפל ברוב המקרים של אי שליטה בשתן ולהגיע לתוצאות טובות. מאחר וישנם סוגים שונים של אי שליטה בשתן, הסוד טמון באבחון המדויק את סוג אי השליטה ובבחירת השיטה הטיפולית המתאימה. אחד האמצעים הפשוטים והחשובים, הנותנים מידע ותמונה נכונה ואמיתית של המצב, הוא יומן הטלת השתן.

הסוגים העיקרים של אי שליטה על מתן שתן

Genuine Stress Incontinence - אי שליטה במאמץ. דליפת שתן בלתי רצונית, המופיעה בזמן מאמצים כגון הרמת משאות כבדים, שיעול, התעטשות, וכדומה. איבוד השתן נובע בדרך כלל מחולשה של שרירי רצפת האגן וחולשה של סוגר השתן.

Urge Incontinence - אי שליטה בשתן עקב דחיפות. מתבטא בצורך דחוף להטלת שתן ובאיבוד בלתי רצוני של שתן בגלל אי היכולת להתאפק. הסימפטומים המתלווים הם תדירות גבוהה בהטלת שתן יומית ולילית. איבוד השתן נובע בדרך כלל מפעילות יתר של השלפוחית.

Overflow Incontinence - אי שליטה בשתן עקב מלאות יתר של שלפוחית השתן. מתבטא בקושי בהתרוקנות וטפטוף קבוע של שתן בכמויות קטנות. סימנים מוקדמים הם קושי בהתרוקנות, זרם שתן חלש, היסוס התחלתי וטפטוף סופי. לרוב נובע מחוסר תחושה של השלפוחית בזמן מילוי או חוסר יכולת להתכווץ.

Mixed Incontinence - מעורבות של יותר מסוג אחד של אי שליטה במתן שתן. לרוב Stress וגם Urge.

Functional Incontinence - אי שליטה במתן שתן עקב בעיה תפקודית. בעיה הנובעת ממוגבלות פיזית או הפרעה קוגניטיבית, כאשר מערכת השתן התחתונה מתפקדת היטב.

מה ניתן לעשות

בפני הרופא עומדות אופציות טיפול רבות ומגוונות והטיפולים משתנים בהתאם לסוג אי-השליטה בשתן. לאי שליטה בשתן במאמץ, לדוגמא, יש טיפולים לחיזוק שרירי רצפת האגן, באמצעות ביופידבק או טיפולים ניתוחיים כירורגיים קטנים. באי שליטה המתבטאת בדחיפות מטפלים באמצעות טיפולים תרופתיים או באמצעות גירוי חשמלי. בחירת הטיפול המתאים יקבע במידה משמעותית את הצלחתו. לכן, מומלץ לכל מי שסובלת מהבעיה לא להתבייש ולפנות לטיפול.

לאתר המרכז הרפואי רמב"ם לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יוסף שמואלי
    ד"ר יוסף שמואלי
    אורולוג וכירורג מומחה ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה... קרא עוד