תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת

ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
ד``ר איתי זיו
| 29/07/2014 |
צפיות: 32,229
העלייה בגיל אינה מיטיבה עם היכולות הגופניות. להיפך – ככל שעולים בגיל גם היכולת הגופנית פוחתת באופן עקבי והדבר נכון לכל מערכות הגוף. התנהלות נכונה מבחינת אורח חיים בריא בהחלט חשובה ותתרום להאטת תהליך ההזדקנות מחד והפחתת גורמי סיכון לבעיות רפואיות, מאידך. אחד מהאיברים שתפקודו יורד באופן ממשי ועל בסיס קבוע הנו המוח וזה ניכר באיבוד תאי עצב, הולכה חשמלית פחות טובה ועוד. אי לכך, במרבית המקרים יחול קושי לתפקד כמו בעבר ולכך השלכות שליליות רבות, כמו ירידה בחדות ביצוע הפעולות היומיומיות, באופן הדיבור, בוויטליות, באופן קבלת החלטות ועוד אצל האדם המבוגר. יש אנשים רבים שמתיימרים לטפל בבעיות מנטליות של קשישים תמורת ממון רב, באנגלית תופעה זו נקראת –"Elderly Abuse".

למידע נוסף בנושא גיל הזהב הכנסו לפרוומים:
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום ביטוח לאומי
פורום גיל המעבר
פורום גריאטריה
פורום סיעוד

אנשים רבים מגיעים לגיל מבוגר ומקבלים, לא אחת, החלטות לא הגיוניות, הפוגעות מהותית באיכות חייהם, באיכות חיי ילדיהם או נכדיהם. להלן 3 מקרים אמיתיים משנת 2013-2014 כאן בישראל:

1.

ציפי הנה קשישה נחמדה בת 82. עסקה בחינוך כל חייה. לפני 3 שנים התאלמנה ציפי מבעלה. למותר לציין שהיא ובעלה היו שכירים כל חייהם. בעלה משיקולים אלה ואחרים החליט לתרום לאחת ממרכזי הלימודים בארץ 2 מליון שקלים. בכסף זה נבנתה כיתת לימוד קטנה במיוחד. התרומה נעשתה בסודי סודות ואף לא אחד מבני המשפחה של ציפי ובעלה היו מעורבים בסוד העניין. מה שכמובן הטריד במיוחד את הילדים של ציפי ובעלה שלא הבינו את ההיגיון בדבר מכיוון שאף לא אחד מהילדים מסודר כלכלית.

הדבר גרר אי נעימות לא קטנה במשפחה עקב מהלך זה. לאחר התרומה שניתנה למרכז נשמר הקשר בין נציגה של המוסד לבין ציפי באופן מגמתי ויסודי מאוד. ולפני כחצי שנה קיבלה ציפי 'הצעה מפתה' נוספת והנה להשקיע סכום כסף נוסף, פעוט יחסית, של 3 מליון שקלים לשם הקמת מרכז להפעלת ילדים שייקרא על שמה. מכיוון שציפי ובעלה תרמו בעבר הרי זה מתבקש שגם האלמנה שנשארה בחיים תרצה אולי להנציח את זכרה בעוד מבנה קטן שיהיה במוסד האקדמי וישמש את הסטודנטים בעתיד. כמובן, שגם במקרה זה בני המשפחה לא מעורבים בעניין וככל שעוברים הימים עולה הסיכוי שכך גם יקרה וציפי תתרום את כספה האחרון הקיים לטובת המוסד.

ציפי מתכננת לעבור בימים אלה לבית אבות יוקרתי וייתכן שלא תוכל להרשות לעצמה זאת בשל התרומה (שבהחלט מהווה כספה האחרון הקיים) שהיא מתכננת לתת למוסד האקדמי. ההבטחות של המוסד לציפי הן חסרות תקדים וקשה לדעת מה מהן נכון ומה לא אך בהחלט יהיה לא פשוט לראות את תגובת משפחתה של ציפי אחרי תרומה גדולה זו, אם תינתן.


2.

אבי (שם בדוי) הנו מנהל שיווק ראשי בהוצאת ספרים גדולה. עם הגיעו לחברה לפני 4 שנים יזם מהלך מבריק שהכניס לקופת החברה מליוני שקלים. אבי התקשר לכל עשרות בתי הדיור המוגן האקסקלוסיביים הקיימים בישראל והציע להם להוציא ספר ביוגרפיה שיתאר את כל מה שעשו בחייהם ועם הצעה מפתה לתרגם הספר לשפות שונות ולמכור אותו בחו"ל בירידים שונים. מדובר על ספר ברמה מאוד בסיסית. תמורת הפקה כזו מבקש אבי סכומים של 35,000-50,000 שקלים לצורך הפקה של הספר ותרגום והצגה של הספר באינטרנט ועוד. התמלוגים מהמכירה, אם בכלל יהיו, הנם 80/20% לטובת הוצאת הספרים. מדי שנה עשרות רבות של קשישים סוגרים הסכמים עם הוצאת הספרים ושילמו סכומים אלה ויותר תמורת הגשמת החלום שעוד בחייהם הביוגרפיה שלהם תימכר בחו"ל בתערוכות בינלאומיות שונות.

3.

אנשי מקצוע כגון אינסטלטורים, שיפוצניקים, קבלנים ועוד - בחלק מהמקרים מדובר על נוכלים בכל קנה מידה שהנם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מאוד, נחמדים מאוד ויוצרים ממש קשרי חברות עם הקשישים. הם מסייעים להם, לעיתים בפתרון בעיות שונות בבית ואחרות והכל כמובן – מתוך מגמה עד סגירת העסקה. ככל שמתקרב הזמן לסגירת העסקה ניתנים הסברים על על הכדאיות. לאחר ביצוע העסקה, במרבית המקרים, איש המקצוע נעלם והבעיה גדולה עוד יותר שמדובר במקרים בהם יש לתת אחריות על מוצר זה או אחר וכדומה.

לכתבות נוספות בנושא גיל הזהב:
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
מחקר: ויטמין D נגד התפתחות אלצהיימר
חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי
אלכוהול יפחית סיכון לדמנציה
תסמיני גיל המעבר

מה ניתן וחשוב לעשות נגד ניצול קשישים:


1.

לקבל המלצות בעל פה או בכתב מאנשים שעשו עסקאות אם אותו איש מקצוע או מוסד.

2.

לבדוק עבודות ומיזמים שאיש המקצוע היה מעורב בהם.

3.

למצוא איש מקצוע פיננסי כמו יועץ עסקי, רואה חשבון, עו"ד עסקי וכדומה שייתנו חוות דעת נוספת (בתשלום סדרך כלל) טרם סוגרים עסקה שעלולה לעלות ביוקר רב ולה השלכות על הסביבה הקרובה גם (במקרים מסוימים).

4.

לשים לב שנחמדות היתר אינה מגמתית.

5.

לבדוק באנטרנט פרטים לגבי איש המקצוע. נראות האתר, חוות דעת וכדומה. ייתכן שכבר בבירור ראשוני ניתן יהיה לדעת שיש תביעות ייצוגיות שונות, מעשי נוכלות, תיקים שמתנהלים בבתי משפט ומה לא. או אז לבדוק שהאדם/חברה רשומה ולא מדובר במתחזה שהגיע לעוד עקיצה מתוך המאות שהוא עושה גם כך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.