הזדקנות בריאה - זה אפשרי

הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
ד``ר איתי זיו
| 15/07/2014 |
צפיות: 32,753
דירוג: 2.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 2.0 מתוך 5
אם נקרא לילד בשמו, הזדקנות הנה עניין לא סימפטי. תהליך ההזדקנות מתרחש למעשה אצל אורגניזם חי וכרוך, במרבית המקרים, בסבל ומחלות שונות חלקן קשות וכרוניות (כגון: סוכרת, דמנציה, פרקינסון, מחלות לב שונות, סרטן ועוד. בנוסף, מבוגרים רבים סובלים מכאבים עם או בלי סיבה קלינית לכך. חשוב לציין שעם העלייה בגיל חלים שינויים דרמטיים שליליים במצב הבריאותי, בהרכב הגוף, במשקל, בתפקוד המוח, בוויטליות, במצב הרוח במידת התנועתיות היומיומית ועוד. הדרך למנוע את זה היא, כמובן, התנהלות נכונה במהלך כל מעגלי החיים ובעיקר – בגיל המבוגר.

למידע נוסף בנושא גיל הזהב הכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום ביטוח לאומי
פורום גיל המעבר
פורום פרקינסון

כשמדובר באימוץ אורח חיים בריא 'אלוהים נמצא בפרטים הקטנים'. גם אימוץ הרגל אחד קטן יניב תוצאות מצוינות לאחר מספר חודשים או שנה. למשל, הפחתת כף שמן זית מיותרת לחלוטין בסלט חסה שגם כך עשיר בשומנים (פיצוחים במקרה זה) יביא להפחתת 3 ק"ג בסוף השנה. דוגמה אחרת הנה מידת העיסוק בפעילות גופנית. במידה וההוצאה הקלורית במהלך השבוע עולה מ-800 קלוריות בשבוע ל-1500 תוך חצי שנה הרי השפעה על המצב הבריאותי הנה משמעותית במיוחד. בנקודה זו נציין שככל העשור מתקדם יותר הירידה בתפקוד משמעותית יותר. אי לכך לא ניתן להשוות מבחינת תפקוד גופני את 50 השנים הראשונות ו-50 השנים שמהוות את החלק השני של החיים. לעתים ניתן אף לכנות זאת כ-50 השנים הטובות ו-50 השנים הפחות טובות.

נקודה חשובה לציון הנה שבכל גיל ניתן לעשות שינוי! גם כשסובלים באופן משמעותי מדיכאון, מחלות לב, מחלות שלד-שריר שונות ועוד. המטרה, במרבית המקרים, היא לא החלמה מהמחלה, אלא בעיקר הפחתה משמעותית של התרופות שנעשה בהן שימוש, בשיפור איכות החיים ועוד. מעניין לדעת שייתכן שחולה קשה בסוכרת (מסוג 1) שהנו כיום בן 79 יחיה שנתיים או שלוש שנים יותר מחברו בן גילו שבריאותו סך הכל טובה, אך זו לא הנקודה העיקרית מכיוון שההסתכלות צריכה להיות על איכות החיים של האדם, ופחות על תוחלת החיים שלו.


בחלק ניכר מבתי האבות והדיור המוגן בישראל ובכלל קשישים, מעל גיל 60 לא מתאמנים לעיתים בכלל, או גם אלה שמתאמנים, לא ממש מקפידים על המלצות הארגונים המקצועיים המובילים בעולם כגון: ACSM , משרד הבריאות בישראל ועוד. אי לכך, ייתכן בהחלט מצב בו קשיש זה או אחר עוסק בפעילות גופנית אך היא כלל לא אפקטיבית ומתאימה עבורו. או אז, למרות זאת תהליך ההזדקנות ימשיך להתרחש בקצב מואץ כנראה ומטרות האימון, סביר להניח לא יושגו. אחד הדברים החשובים במקרה זה הנו הפחתת הגיל התפקודי באופן משמעותי ככל שניתן וזאת לעומת הגיל הכרונולוגי. הדבר בר ביצוע! אך מצריך השקעה מסויימת מצד האדם בכל גיל. בנוסף, ברור שככל שמתחילים את ההתנהלות הנכונה מבחינת אורח חיים בריא בגיל צעיר יותר כך גם התוצאות והשגת מטרות האימון תהיה טובות יותר.

בהשוואה בין נשים לגברים בגיל המבוגר נציין שתוחלת החיים של נשים בעולם בכלל ובישראל בפרט, גבוהה יותר וזאת מסיבות שונות שלא נעלה אותן בפרק זה. בהקשר לכך נציין שנשים יכולות להזדקן בצורה בריאה ולהלן מחקר מעניין שנערך באוניברסיטת וושינגטון שבסיאטל, ארצות הברית (Biobehavioral Nursing and Health Systems, University of Washington, Seattle, WA, USA), ובדק כיצד נשים יכולות להזדקן בצורה בריאה?

המחקר עסק בפיתוח פנוטיפ הזדקנות חיובי של נשים. במחקר השתתפו נשים בנות 65 ומעלה ונבדקו מימדים שונים של ההזדקנות והיחסים בין מימד אחד לאחר, על מנת להעריך את התרומה של כל גורם ואת השילוב של מספר גורמים כדרך לחזות את זמן המוות המשוער, מספר השנים שנותרו לחיות באופן בריא (ללא אשפוזים בבתי חולים או דיאגנוזה של מחלה קשה) ומספר השנים שנותרו לחיות באופן עצמאי (ללא צורך בדיור מוגן או עזרה בבית). הנתונים נלקחו מהתיקים הרפואיים של המשתתפות במחקר ונעשה אחריהן מעקב לאורך שמונה שנים.

לכתבות נוספות בנושא גיל הזהב:
מחקר: ויטמין D נגד התפתחות אלצהיימר
חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי
מתי כדאי לשקול דיור מוגן
תסמיני גיל המעבר
מניעת נפילות בגיל השלישי

זוהה פנוטיפ של הזדקנות בריאה שכלל שני פקטורים – תפקוד פיזי-חברתי ותפקוד רגשי. שני הפקטורים ניבאו היטב את התוצאות, אך התפקוד הפיזי-חברתי היה המנבא החזק ביותר. כל עליה סטנדרטית בתפקוד הפיזי-חברתי לוותה בירידה של 23.7% בסיכון לתמותה, ירידה של 19.4% בסיכון לאשפוז או למחלה קשה וירידה של 26.3% בסיכון לחיות חיים לא עצמאיים.

מסקנות המחקר – תפקוד פיזי-חברתי ותפקוד רגשי הם רכיבים מהותיים לפנוטיפ הזדקנות בריא.
לסיכום: שיפור איכות החיים בגיל המבוגר חשובה מאוד ובמיוחד שמדובר בנשים חשוב להקפיד על שילוב בתפקוד פיזי חברתי ורגשי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.