חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי

פעילות גופנית סדירה היא ערך עליון בשמירה על אורח חיים בריא, ויכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו. פעילות גופנית חשובה בכל גיל, גם בגיל השלישי והתורמת רבות לחיים פעילים ועצמאיים יותר
מאת גלית פרי
| 17/06/2014 |
צפיות: 32,859
פעילות גופנית חשובה בכל גיל, אולם בגיל המבוגר חשיבותה רבה במיוחד בגלל שישנה ירידה בתפקודים היומיומיים: ירידה בחוזק השרירים ובמסת העצם, ירידה בתנועתיות ובגמישות המפרקים, ירידה ביכולות לבצע פעילות יומיומית, ירידה בתפקודים המשפיעים על יציבות ושיווי משקל, ירידה בסיבולת לב ריאה, שינויים הורמונליים וירידה בזריזות ומהירות התגובה.

למידע נוסף בנושא גיל הזהב הכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום גיל המעבר
פורום זכויות רפואיות
פורום סיעוד

בנוסף לכל, עלולות להיווצר מחלות הקשורות לגילאים המבוגרים, כגון: יתר לחץ דם, סוכרת בעיות מפרקים ומחלות נוספות הקשורות להזדקנות תאי המוח. התחלת פעילות גופנית, אפילו בגיל שלישי, חשובה ומומלצת ביותר. באמצעות פעילות גופנית מותאמת ניתן להפיק תגובות חיוביות התורמות להאטת תהליך ההזדקנות ולשיפור תפקודי גוף ונפש.

קיימות הוכחות רבות כי השתתפות בפעילות גופנית סדירה מפחיתה את הסיכון לחלות במגוון רחב מאוד של מחלות המקושרות לגיל המבוגר. בין אותן המחלות ניתן יהיה לכלול: סוכרת מסוג 2, סרטן השד, סרטן המעי הגס אוסטאופורוזיס ועוד.

לפעילות גופנית יתרונות פיזיים ורגשיים רבים והיא משפיעה על מגוון רחב של מערכות גופניות: היא תורמת להפחתת גורמי סיכון למחלות לב ריאות וכלי דם, משפרת את תפקוד מערכת לב-ריאה, מסייעת להורדת ולאיזון לחץ הדם, משפרת פרופיל שומנים בדם, מסייעת לאיזון סכרת ולהפחתת משקל, משפרת מצבי רוח, מפחיתה מצבי חרדה מתח ודיכאון, מסייעת בשימור צפיפות המינרלים בעצמות ומפחיתה את הסיכון לדלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ומחזקת את המערכת החיסונית להתמודדות טובה יותר עם מצב של מחלה.


לכל אותן השפעות מיטיבות חשיבות ניכרת בגיל המבוגר, בעל הנטייה למחלות העלולות להגביל ולהוריד את איכות החיים היום יומית. פעילות גופנית סדירה ומבוקרת בגיל המבוגר מסייעת גם לחיזוק מערכת השריר והשלד. הפעילות מאטה את תהליכי התנוונות השרירים, הגידים הרצועות הפרקים והעצמות המתרחשים באופן טבעי.

הפעילות הגופנית תורמת לשיפור שיווי המשקל ולמניעת נפילות. הדבר הינו משמעותי ביותר בשלב זה של החיים, כיוון שנפילה מהווה אחד הגורמים העיקריים לשבר בצוואר הירך ולחבלות ראש. שני סוגי פגיעות עם השלכות קשות, בכל הנוגע לשיקום.

להלן מספר טיפים והמלצות לפעילות גופנית בגיל המבוגר:1.

בכל תוכנית אימונים לגיל המבוגר חשוב ומומלץ לשלב בין פעילויות אירוביות שישפרו את סיבולת הלב-ריאה, תרגילי כוח לחיזוק העצמות ותרגילי גמישות לשמירה ושיפור טווחי התנועה.

2.

דגש בעבודה בתרגילים המעמיסים על כל אותן עצמות הנוטות להישבר כאשר הן נעשות אוסטאופורוטיות, כאשר האזורים היותר רגישים הם: עצם הירך, עצמות האמה וחוליות עמוד השדרה.

לכתבות נוספות בנושא הגיל השלישי:
תסמיני גיל המעבר
חשיבה חיובית לאריכות ימים
תזונה נכונה בגיל השלישי
מניעת נפילות בגיל השלישי
11 סימנים מוקדמים של דמנציה

3.

את הפעילות האירובית ניתן לבצע גם בפעילות מתונה בלבד. פעילות גופנית כמו הליכה, של לפחות 30 דקות כל פעם, שלוש פעמים בשבוע, הינה מספקת על מנת לפתח סיבולת לב ריאה.

4.

יש לעבוד מתוך הקשבה לגוף, הפעילות נועדה להנאה ולשיפור ההרגשה. אם חשים כאב בשרירים או במפרקים, קוצר נשימה או לחץ בחזה יש להוריד את דרגת הקושי של התרגילים.

5.

דגש בתרגילים המשפרים את שיווי המשקל.

6.

חשוב להקפיד על ביצוע תנועה בטווח שלא גורם לכאבים במפרקים.

7.

דגש על ביצוע תרגילים המשפרים את התנועתיות הנדרשת ליומיום.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד