תסמיני גיל המעבר

גיל המעבר חל על נשים סביב גיל חמישים ומביא עימו תסמינים ותופעות שלא הכירו קודם לכן בגופן. על תסמיני גיל המעבר, התופעות השונות ומהם הדברים שכדאי לשים אליהם לב - בכתבה הבאה
מאת ד"ר קובי כהן
| 15/05/2014 |
צפיות: 36,334
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
עד לא מזמן, בראשית המאה ה-20, נשים לא חוו את גיל המעבר, בשל העובדה שחייהן הסתיימו סמוך להפסקת המחזור החודשי, בערך בגיל חמישים. מאה שנים אחרי, הישראליות חיות עד גיל 84 בקירוב, הפסקת המחזור פוקדת כמחצית מהנשים בגילאים 45-51 בממוצע, ותדון את רוב הנשים לחיות בצל התופעות שהוא מביא עימו. גיל הפסקת המחזור אצל כל אשה הוא משפחתי-תורשתי, ומופיע בגיל בו נפסק המחזור של אמא שלה. זאת, בניגוד לגיל קבלת הווסת, השונה מאישה לאישה, ותלוי בגורמים אחרים.

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר (פרימנופאוזה), נמשכת 4 שנים, בממוצע, מגיל 45-48 ועד להפסקת המחזור ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. בדרך כלל הזמן בין המחזורים יתקצר מ-28 ל-24 ימים, בשל מיעוט הזקיקים בשחלות. בשלב הבא: המרווח גדל והמחזור מופיע אחת ל- 40-50 ימים. בגיל המעבר המאוחר, המחזור מגיח אחת לכמה חודשים, עד להפסקתו המוחלטת, המכונה בשם מנופאוזה - mena = דימום נרתיקי, pause = הפסקה. בסופן של כמה שנים המאופיינות מחזורים לא סדירים, המחזור נפסק כליל. כניסתה של האישה לגיל המנופאוזה נעשית בדיעבד: שנה שלמה ללא וסת. (שאינה קשורה לבעיה פתולוגית או פיסיולוגית כלשהי).

למידע נוסף בנושא הגיל השלישי הכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום גיל המעבר
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום פרקינסון

תסמיני גיל המעבר:


גיל המעבר נותן באשה סימנים ועם הופעתם יקשה עליה להתעלם ממנו.

גלי חום


התסמין השכיח ביותר לגיל המעבר. 80% מהנשים סובלות מגלי חום. 30% מהן פונות לאבחון ולקבלת טיפול. אצל חלק מהנשים, גלי חום מופיעים בסמוך למועד הופעת המחזור (כפי שהיה בתקופת הפריון המאוחרת). גלי החום מפציעים תחילה כחום בחזה העליון ובפנים, ומתפשטים לכל הגוף. גל חום נמשך 2-4 דקות, מלווה בהזעה, דפיקות לב, ולעתים בצמרמורת ובתחושת חרדה.
גלי החום עשויים להופיע מספר פעמים ביום, בשעות הלילה ובמצבים קשים בכל שעה. 80% מהנשים יסבלו מהתופעה 4-5 שנים. 10% מהנשים יסבלו מגלי החום גם לאחר גיל 70.

הפרעות שינה


הופעת גלי חום שכיחה בשעות הלילה, וגורמת להפרעות בשינה. יחד עם זאת, גם ללא גלי חום, 32-40% מהנשים בגיל המעבר מדווחות על הפרעות שינה.

יובש בנרתיק וירידה בחשק המיני


ירידה ברמות האסטרוגן פוגעת ברירית המצפה את הנרתיק ואת צינור השתן, והופכת אותה לדקה מאוד. עד כדי אטרופיה של הנרתיק (ניוון נרתיקי). נשים מתלוננות על ירידה בלחות הנרתיק, כתגובה להתעוררות מינית. היובש הנרתיקי גורם לכאבים בעת קיום יחסי מין ועד להפסקת הפעילות המינית בעקבות זאת. הנרתיק משנה את צבעו מאדמדם לחיוור. שיער הערווה מתמעט. גמישות הנרתיק נפגעת ועוד. בין הטיפולים האפשריים - מתן אסטרוגן מקומי (משחה, נרות, או כדורים) למניעת כאב, דלקות והחמרה של צניחת דפנות הנרתיק.

מערכת השתן


צריבה במתן השתן, ירידה בתחושת המלאות של השלפוחית, ירידה בשטף הזרימה, בריחת שתן ועליה בשכיחות זיהומים בדרכי השתן.

כאבי פרקים


50-60% מהנשים מתלוננות על כאבי פרקים. בעיקר נשים עם עודף משקל, הסובלות מדיכאון. לא ידוע האם כאבי הפרקים קשורים ישירות לירידה באסטרוגן, אף כי טיפול הורמנלי מביא להקלה.


כאבים בשדיים


בתחילת גיל המעבר נשים סובלות מכאבים, ומרגישות יתר בשדיים, בשל השינויים ברמות האסטרוגן. כאבי גיל המעבר אינם סדירים בהופעתם וקשורים בשינויים ההורמונאליים הקיצוניים, ברמות הורמוני המין הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון), שמשפיעים על גודש בשדיים. לרוב הכאבים יופיעו בשני השדיים. כשהכאב חד צדדי מומלץ לשלול סרטן שד. בכל מקרה מומלץ לבצע בדיקות שד תקופתיות מקיפות באמצעות אמצעי הדמיה (אולטרסאונד וממוגרפיה).

מיגרנות


20% מהנשים שסבלו בצעירותן ממיגרנה וסתית, סובלות מהחרפתה בגיל המעבר. המיגרנה נגרמת כתוצאה משינויים הורמונאליים קיצוניים ברמות האסטרוגן. בכל מקרה של הופעת כאב חדש מומלץ לפנות לייעוץ נוירולוגי. יש להבדיל בין התקף מיגרנה לכאבי ראש אחרים. כאב מיגרנה מאופיין על ידי סימנים מקדימים (אאורה) כאב חד צדדי, עם הפרעות בראייה ורגישות יתר לאור.

שינויים קוגניטיביים


אובדן זיכרון וקשיים בריכוז. מחקרים תומכים בחשיבות האסטרוגן לתפקוד קוגניטיבי מיטבי.

דיכאון


ישנה עליה במספר הנשים שסובלות מדיכאון בגיל המעבר. עוצמת הדיכאון גוברת בבוקר ופוחתת עם ערב. המנופאוזה מגבירה פי שניים את הסיכון לפתח דיכאון אצל נשים ללא עבר פסיכיאטרי, בהשוואה לתקופת הפריון. נשים שסבלו בעבר מדיכאון, למשל דיכאון לאחר לידה, מתסמונת קדם ווסתית קשה, וגם נשים לאחר כריתת שחלות (מנופאוזה כירורגית) - נמצאות בקבוצות סיכון לחלות בדיכאון בגיל המעבר. הפרעות שינה, ריכוז, הפרעות בתיאבון וחוסר חשק מיני הם תסמינים אופייניים לגיל המעבר ולדיכאון.

אוסטאופורוזיס


בשנתיים הראשונות לאחר הפסקת הווסת חלה ירידה דרמטית בצפיפות העצם. חשוב לבצע בדיקת צפיפות עצם בגיל 40, ובתחילת גיל המעבר, לצורך השוואה וטיפול.

מחלות כלי דם ולב


הירידה ברמת האסטרוגן משנה את פרופיל השומנים בדם. לרוב ערכי הכולסטרול הרע יעלו (LDL) וערכי הכולסטרול הטוב (HDL) ירדו מעט. הסיכון של נשים ללקות במחלות כלי דם ובהתקף לב גדולים מאלו של הגברים בני אותו גיל.

לכתבות נוספות בנושא גיל המעבר:
צמחי מרפא ותוספים לתסמיני גיל המעבר
גיל המעבר: טיפול בירידת התפקוד המיני
גיל המעבר אצל גברים: אמת או פיקציה?
גיל המעבר מעלה את הסיכון למחלות שיניים
איזה מאכלים מקלים על תסמיני גיל המעבר?

דמנציה


משערים שהירידה באסטרוגן גורמת להופעת דמנציה.

מבנה הגוף


נשים שאינן נוטלת טיפול הורמונלי חליפי עולות במשקל ושוקלות כ-20% יותר ממשקלן בגיל הפריון. תופעה אופיינית נוספת לגיל המעבר היא אובדן מסת שריר.

שינויים בעור


פגיעה ברקמת הקולגן בעור ובעצמות. ירידה בקולגן העורי גורמת להתקמטות העור.

שיווי משקל


בעקבות הירידה באסטרוגן, חלק מהנשים תסבולנה מהפרעה בשיווי המשקל ועליה בסיכון לנפילות ולשברים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

כיצד לסייע לאדם עם דמנציה?
ד"ר דנה פאר
| 24/04/2019 |
צפיות: 1,920
ההנחה הרווחת בציבור הרחב טוענת שהמוח שלנו הוא כמו שריר, ולכן, ישנה חשיבות רבה לקיום אימונים לחידוד המוח ושיפור כושרו. או, בשפת הציבור – Use it or lose it. האומנם? ד"ר דנה פאר מתייחסת למה באמת חשוב להעניק לאדם החולה בדמנציה. לגזור, לשמור ולזכור
קרא עוד
דליריום: איך מזהים מצב בלבולי חריף?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2019 |
צפיות: 623
סבא וסבתא מבולבלים, מתקשים לדבר באופן רציף וסובלים מהזיות? הדוד האלכוהוליסט עצבני, חושב שכולם נגדו והופך לפרנואיד? אל תתעלמו מהמצב והיו קשובים לתסמינים. אולי מדובר בדליריום. וגם: איך קשור לכל זה האקלברי פין?
קרא עוד
עושים סדר: מדוע אנשים עם דמנציה נוברים בחפצים?
ד"ר דנה פאר
| 10/03/2019 |
צפיות: 733
לחולי דמנציה יש נטייה לנבור ולחטט בחפצים שונים. גם אם נראה כי זו פעולה חסרת תכלית שרק עושה בלגן, דווקא יש לה הצדקות שמסייעות לרוגע ולתחושת הביטחון
קרא עוד
מתי צריך לעבור לבית אבות?
ד"ר דנה פאר
| 25/02/2019 |
צפיות: 624
ההחלטה לעבור לבית אבות אינה פשוטה ויש הרבה גורמים שיש להביא בחשבון, כמו מצב בריאותי, מצב מנטלי ונכונותו של האדם לעשות את השינוי
קרא עוד
איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 2,071
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 2,153
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 13,641
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,540
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
ד"ר איתי זיו
| 12/08/2014 |
צפיות: 32,337
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
ד"ר איתי זיו
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,973
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד