תחזוקת הליבידו. על מיניות בגיל השלישי

בני הגיל השלישי חווים שינויים מפליגים בגופם וכתוצאה מכך נפגעים חיי המין של רובם. המיתוס ש"מבוגרים לא רוצים מין" אינו נכון ויש מספר פעולות שיכולות לסייע גם לבני גיל הזהב ליהנות מהחיים. סבא וסבתא, לא להתייאש
ד``ר עידן מיליצ`ר
| 03/06/2006 |
צפיות: 8,357
גיל המעבר הוא התקופה השלישית בחיי האישה והגבר, אשר בהם המנגנון המרתק והמורכב של גוף האדם עובר שינויים פיזיים נפשיים ומנטאליים. אצל האישה שינויים אלו ברורים ומהירים (משולים לנפילה מצוק) ונמשכים עד שלוש שנים, בעוד שאצל הגבר השינויים איטיים, הדרגתיים (משולים למדרון מתון) ונמשכים לאורך שנים.

הסימפטומים העיקריים הבאים לידי ביטוי בתקופה זו אצל נשים הם שינויים במחזור הווסת - בתחילה הופך להיות לא סדיר, ובהמשך עוצמתו נחלשת עד להפסקה מוחלטת.

אצל 20 אחוזים מהנשים, ההפסקה תהיה חדה ללא תקופת מעבר הדרגתית; גלי חום - תחושות חום פתאומיות המלווות לעיתים בהזעה והאצת הדופק; מצבי רוח, דיכאון, חוסר ריכוז ונדודי שינה - בדרך כלל בעלי קשר ישיר לגלי החום, לירידה באסטרוגן ובפרוגסטרון ולעייפות הרבה; הופעת קמטים בעור הפנים - תוצאה של ירידת הקולגן וירידה בכמות השומן התת-עורי; דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) - עקב הפסקה בייצור ההורמון הנשי אסטרוגן, המפר את האיזון בין תהליך בניית העצם והריסתה; צניחת רחם ושלפוחית לתוך הנרתיק - עקב חולשת רקמת החיבור והשרירים באגן.

אצל גברים, הסימפטומים העיקריים לאורך השנים הם: ירידה בטסטוסטרון (ההורמון הגברי) וכתוצאה מכך תחושת חולשה ועייפות, ירידה במסת השרירים ודלדול בצפיפות העצם עקב בריחת סידן; קשיים בזיכרון וירידה ביכולת הקוגניטיבית; עצבנות, קושי בשינה וחוסר התלהבות מאירועים בחיים עד כדי דיכאון. אולם, למרות כל השינויים הללו, הצורך במגע חושני ומגע מיני הינו אוניברסלי, וביטויו חשוב ולא נעלם, גם בגיל מבוגר.

גורמים המשפיעים על התפקוד המיני

גורמים רבים משפיעים על התפקוד המיני, בגיל המעבר, אצל נשים וגברים כאחד. שינויים פיזיים בנשים, באים לידי ביטוי בירידת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון וגורמים להיצרות בדפנות הנרתיק.

כתוצאה מכך, נפגמת יכולת הנרתיק להתרחב בזמן משגל. קיימת ירידה באורך ורוחב הנרתיק, וכמו כן קיימת ירידה נכרת ביכולת ובכמות הסיכוך בזמן מגע.

כל אלה עלולים לגרום לכאבים ואף לדימום בזמן מגע מיני מלא. בנוסף, למרות שאין שינוי ברגישות הדגדגן, עוצמת האורגזמה נחלשת ויש נשים העלולות לחוות כאב בזמן האורגזמה.

השינויים הפיזיים בגברים באים לידי ביטוי בקשיים בזקפה. קושי זה מתבטא בקושי בהגעה לזקפה ו/או שמירתה לאורך זמן. כמו כן, משך הזמן עד להגעה לשפיכה הוא ארוך יותר והשפיכה חלשה יותר - הן בעוצמה והן בכמות הזרע (גברים שעברו ניתוח בערמונית יחוו אורגזמה ללא שפיכת זרע - שפיכה יבשה). קיום יחסי מין באופן רציף גם הוא אינו מתאפשר כבימים ימימה, ולעיתים יש להמתין יומיים עד היכולת לפעם הבאה.

השפעת תרופות. התפקוד המיני בגיל השלישי מושפע באופן ישיר וקטגורי משימוש בתרופות. תרופות קרדיו-וסקולאריות (ללב), תרופות נגד לחץ דם, תרופות אנטי דיכאוניות, תרופות פסיכיאטריות ואחרות, כמו גם עישון ואלכוהול, משפיעים על התפקוד המיני, הן אצל נשים והן אצל גברים.

לרוב התרופות תופעות לוואי אשר משפיעות על החשק, ההתעוררות המינית בנשים, הזקפה והאורגזמה/שפיכה. חולי פרקינסון המטופלים ב-L-Dopa, חווים דווקא עליה בחשק ובפעילות המינית...

השפעת מחלות. קיימים מצבים רפואיים המשפיעים על המיניות והתפקוד המיני. סוכרת, בעיות הורמונליות, בעיות וסקולאריות (כלי-דם) והפרעות נוירולוגיות (המערכת העצבית) - כל אלה ומחלות נוספות הם שכיחים מאוד בגיל השלישי ומשפיעים באופן ישיר על התפקוד המיני. עם זאת, לרובם יש מענה רפואי.

מרכיב נפשי וחברתי. אחד המיתוסים שיש לנפץ, הוא שאנשים מבוגרים אינם זקוקים למין. הבעיה היא, שרבים מהבוגרים עצמם מאמינים במיתוס זה. נשים וגברים כאחד, עלולים להרגיש אשמה וחרדה לדבר על צרכיהם המיניים בכלל ועל קשייהם המיניים בפרט. קושי נפשי בקבלת השינויים הפיזיים, המנטליים והחברתיים (כגון פרישה מהעבודה או התאלמנות), עלול להביא לדיכאון וכמו כן לתפקוד מיני לא תקין.

מה ניתן לעשות? קיימות דרכים רבות ליהנות מיחסי מין בגיל השלישי, למרות כל השינויים והמגבלות שצוינו לעיל. בראש ובראשונה, חשוב לקיים תקשורת זוגית אשר יש בה פתיחות, הבנה וקבלה הדדית; ניתן לפתח יחסי מין חליפיים המתאימים לקושי של בני הזוג או אחד מהם

מומלץ להתמקד ב-Outer Course ולא ב- Intercourse, תוך עזרה הדדית; שמירה על הרגלי חיים בריאים, כגון דיאטה מתאימה ופעילות פיזית קבועה, תסייע אף היא; ניתן לקבל טיפול הורמונלי חלופי - הן לנשים והן לגברים; ולעשות שימוש בתרופות, משחות ותכשירים העוזרים לסיכוך ושימון אברי המין ומקלים על קשיים בזקפה.

לאתר המרכז הרפואי תל אביב לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר