שוקלים דיור מוגן? בדקו היכן חדר המדרגות

מבוגרים רבים מעדיפים לבלות את שנות הזהב שלהם בבתי דיור מוגן. על אף החשיבות המכרעת של פעילות גופנית בגילאים מתקדמים, לרוב חדרי המדרגות באותם בתי דיור מוגן אינם נגישים לדיירים ונותרים ללא שימוש
ד``ר איתי זיו
| 07/05/2013 |
צפיות: 2,326
שינוי שלילי בהרכב הגוף - עלייה באחוז השומן התת עורי וירידה במסת השריר והעצם, ירידה ביכולת האירובית וביכולת האנאירובית, ירידה בשיווי המשקל והקואורדינציה, ויטליות נמוכה, נסיגה בתפקוד המוח, ירידה בכמות ההורמונים האנבוליים לרבות טסטוסטרון החשוב במיוחד כשמדובר בגברים והזדקנות בטרם עת, מהווים רק רשימה חלקית של המאפיין את השינויים השליליים עם העלייה בגיל ובמיוחד כשמדובר באוכלוסייה שאינה שומרת על אורח חיים בריא ופעיל.

תהליך ההזדקנות מתחיל מוקדם הרבה יותר ממה שסבורים אנשים רבים. כבר בתחילת העשור השלישי של החיים חלה ירידה עקיבה ביכולות הגופניות וככל שהעשור מתקדם יותר הנסיגה ביכולות מהותיות יותר. ברם, ניתן להבחין בפערים גדולים במיוחד בין הגיל הפיזיולוגי – תפקודי לבין הגיל הכרונולוגי. הפערים הללו קשורים ישירות לאי ביצוע פעילות גופנית ושמירה על אורח חיים בריא. לפיכך, ככל שהאדם מתחיל בגיל מוקדם יותר ומקפיד בביצוע פעילות גופנית נכונה ומושכלת המתאימה עבורו ומקפיד על תפריט מאוזן ונכון הרי שהוא בהחלט עשוי להזדקן צעיר והדבר יתבטא בכל האספקטים של חייו. הוא יהנה מגיל פיזיולוגי נמוך מהותית מהגיל הכרונולוגי ולכך יתרונות רבים שלא יסולאו בפז.

למידע נוסף בנושא פעילות גופנית בגיל השלישי היכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום גריאטריה
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לנשים
פורום פלדנקרייז, שיטת פלדנקרייז, התפתחות תינוקות

ההזדקנות הנה תהליך בלתי נמנע ודי עצוב בכל הקשור לנראות הגופנית ולתפקוד הגופני. בגילאים מבוגרים מקרים של דמנציה (שטיון), דיכאון ומחלות כמו סוכרת, סרטן, מחלות לב, יתר לחץ דם ואוסטיאופורוזיס הופכים שכיחים יותר. גם נפילות הן מנת חלקם של אנשים מבוגרים. אדם אחד מתוך שלושה מעל גיל 65 נופל לפחות פעם אחת בשנה. בגילאים מתקדמים פעמים רבות חלה עלייה במשקל ובאחוזי השומן ובכלל, קיימת הרעה מהותית של המצב הגופני. במקרים רבים, כבר בגיל צעיר ניתן להבחין בכתובת על הקיר. כלומר, הצעירים הולכים במקרים לא מעטים בדרך שסופה ידוע מראש . קרי, צפויים ללקות במחלות שונות, לסבול מהשמנת יתר ועוד. אחת הסיבות לכך הנה גם אורח חיים סדנטרי (יושבני) המשמעותי הרבה יותר בדור הנוכחי לעומת דורות קודמים.


עם העלייה בתוחלת החיים בעולם ובישראל בפרט, נפתחו בתי דיור מוגן רבים. לעיתים הם מכונים "דיור מוגן" ונחשבים אקסקלוסיביים במיוחד. מדובר בחדרים יוקרתיים שלא היו מביישים בתי מלון מפוארים בארץ ובעולם בדירוג של 5 כוכבים. בבתים אלה פעילויות שונות בשפע. נקודה מעניינת לציון היא שדווקא חדרי המדרגות בבתים אלה לא זמינים. הם מוחבאים ובחלק מהמקרים אף קשה למוצאם. מוכרים מקרים בהם חדרי המדרגות מוחבאים עד כדי כך שאפילו דיירי הבתים לא יודעים היכן הם נמצאים.

הדיירים בבניין עושים שימוש רב במעלית אף כשמדובר בעלייה של קומה אחת בלבד. נציין ונאמר שגם כך עם העלייה בגיל מספר הדקות היומי והשבועי המוקדש לפעילות גופנית הינו נמוך במיוחד ולכן חשובה הפעילות הגופנית היומיומית לשם שמירה על כושר גופני בסיסי ושיפור איכות החיים. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צעידה של 10,000 צעדים לפחות מדי יום. משימה שרק מעטים מצליחים לעמוד בה בהצלחה. אנשים רבים ומבוגרים בפרט הולכים שליש מכמות הצעדים המומלצת ואף פחות מכך.

חשיבות ביצוע השימוש במדרגות גדולה במיוחד עם העלייה בגיל מכיוון שחלה ירידה עקיבה במספר סיבי השריר הלבנים ובאיכותם. מדובר במשאב גופני חשוב במיוחד שמידלל ככל שעולים בגיל. אי הפעלה גופנית תביא לירידה במספר סיבי השריר וכמובן, בהתאמה, לירידה בתפקוד הגופני של האדם. הירידה החדה ביותר של סיבי השריר הלבנים הנה בשרירי הרגליים, יותר מאשר שרירי הגוף האחרים ולכך השלכות ממשיות על תפקוד מערכות שלד-שריר, מסורבלות תנועתית, העלאת הסיכוי לנפילות, ביצוע ירוד של תנועות יומיומיות כמו קימה מכסא, יציאה מהרכב, הרמת משאות או תינוקות (נכדים למשל) וכדומה. העיקרון הבסיסי הוא מה שלא עובד – אובד. קרי, מערכת שלא מופעלת על בסיס קבוע צפויה לאבד מיכולתה.

<@ --- IMG_2 --- @>
בבתי דיור מוגן יש מקום לעודד שימוש במדרגות מדי יום ביומו. שימוש במעלית מפחית את יכולת האדם באופן משמעותי וניתן לראות איך מדי שנה בשנה חלה הזדקנות עקיבה של המערכות הגופניות השונות, לרבות של שלד-שריר. אך לא רק זאת. גם מערכות לב, כלי דם ונשימה צריכות לקבל גירוי מתאים בכל מעגלי החיים. עלייה במדרגות מתאימה מאוד גם לשיפור מערכת זו, במיוחד כשמדובר בפעילות גופנית עצימה יחסית, המצריכה שימוש רב בקלוריות לעומת פעילות אירובית אחרת כמו הליכה במישור, רכיבה על אופניים במישור ועוד.

נראות חדרי המדרגות בחלק מבתי הדיור המוגן בעייתית עד מאוד. הם אינם אסתטיים כלל, המעברים צרים, ולעיתים אף חשוכים ובמצב זה אין ממש מוטיבציה לעשות בהם שימוש. עידוד ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע חייב להיעשות על ידי הצוות בכל בית דיור מוגן באשר הוא ולו גם על מנת לתרום לטיפול במלחמת ההשמנה הכה שכיחה בגיל המבוגר, לשפר איכות חיים של הדיירים וייתכן גם את תוחלת החיים שלהם. נציין ונאמר בנקודה זו שמהמחקרים הרבים בתחום עולה שככל שהאדם פעיל יותר גופנית הוא משפר את איכות חייו מחד, ומשפיע באופן חיובי על תוחלת החיים, מאידך.

לכתבות נוספות בנושא דיור מוגן:
קשישים? אפשר להמשיך להתגורר בבית
בית אבות: מתי הגיע הזמן לעבור?
דיור מוגן, חופש או ביטחון?
הקשיש החדש: דיור מוגן, כפר גמלאים וכו'
לבני גיל הזהב: טיפים לבחירת דיור מוגן

לסיכום, שימוש בחדרי מדרגות חשוב שייעשה על בסיס קבוע ככל שניתן ובהתאמה לפרמטרים חשובים כמו: מצב בריאותי של האדם, מגבלות גופניות, משקל הגוף ועוד. וזאת בתנאי שתהיה נגישות זמינה לחדרי מדרגות מוארים, נעימים ובטיחותיים. כך ניתן יהיה ביום יום לשפר את מצבם של הדיירים בבתי דיור מוגן, לעשות שימוש רב יותר בקלוריות ולתרום למלחמה בהשמנה השכיחה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.