פעילות גופנית יכולה למנוע דמנציה

במחקרים רבים מהשנים האחרונות עולה כי פעילות גופנית משפיעה באופן חיובי על האנשים המפתחים דמנציה. אדם שהתאמן באופן אפקטיבי במרבית שנות חייו סיכויו לפתח דמנציה נמוך יחסית, לעומת אלה שלא התאמנו כלל
ד``ר איתי זיו
| 11/12/2012 |
צפיות: 3,530
ירידה עקיבה ומתקדמת של תהליכים שכליים בשל מחלה אורגנית של המוח המאופיינת בהפרעות זיכרון, בחוסר התמצאות במרחב ובקשים וליקויים ביכולת השכלית מאפיינים דמנציה. היא אינה מוגדרת מחלה אלא נהוג יותר לכנותה מספר סימפטומים המופיעים וגורמים לבעיות המצוינות לעיל. החמרה של הדמנציה מהווה, למעשה, את המחלה הנפוצה בגיל המבוגר – אלצהיימר. או אז מדובר בתהליכים משמעותיים יותר ומצבים של בלבול, אובדן זיכרון וחולשה גופנית.

למידע נוסף בנושא דמנציה וכושר גופני היכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום גריאטריה
פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
פורום כושר גופני
פורום כושר גופני לנשים

המאפיינים העיקריים של הדמנציה הנם: איבוד הזיכרון, קשיים בשפה, שינויים על בסיס קבוע במצב הרוח, אי התמצאות במרחב, היעדר יוזמה ועוד. לפיכך, ניתן להבין שאנשים הלוקים בדמנציה איכות חייהם נפגעת באופן ממשי ועל אחת כמה וכמה – אם התופעה מחמירה והאדם מאופיין כחולה באלצהיימר. בנוסף, רק כ- 10% מהמקרים הנם הפיכים.

במחקרים רבים מהשנים האחרונות עולה שלפעילות גופנית השפעה חיובית של ממש על האנשים הלוקים בדמנציה. כמו כן, לאורח החיים בגילאים השונים של האדם השפעה גם על האירעות לדמנציה ואדם שהתאמן באופן אפקטיבי במרבית שנות חייו סיכויו לפתח דמנציה נמוך יחסית לעומת אלה שלא התאמנו כלל. לפיכך, חשוב במיוחד להתחיל לבצע פעילות גופנית על בסיס קבוע ולא לחכות להופעתה של מחלה זו או אחרת ובוודאי לא דמנציה שפוגעת משמעותית בבריאותו ואיכות חייו של האדם.

באופן כללי נציין שככל שהיקף הפעילות הגופנית ועצימותה עולים – ההשפעה על המצב הבריאותי טובה יותר. לפיכך, אדם מבוגר שמבצע הליכה בקצב קל 3 פעמים בשבוע 25 דקות בכל פעם, ההשפעה על המצב הבריאות שלו (ובכלל- דמנציה) פחות טוב לעומת אדם אחר המבצע הליכה מהירה של 60 דקות בכל פעם וגם מבצע 2 אימוני כוח בחדר הכושר. ברם, נציין שהיקף הפעילות האירובית המומלץ על ידי ארגוני הבריאות השונים הנו לפחות 150 דקות פעילות בשבוע.


במקרה של ביצוע הפעילות 3 פעמים בשבוע, חשוב שימי הפעילות לא יהיו עוקבים. לדוגמה, הליכה בימי א-ג אינה אפקטיבית דיה מכיוון שההפסקה בין יום ג לום א אחריו ארוכה מדי והדבר גורם לכך שלא יחול שיפור ממשי ביכולת האירובית. הפסקות ארוכות מדי (4 ימים ויותר ללא ביצוע פעילות אירובית) גורמים לירידה ביכולת שהושגה באימון האירובי. הדבר חשוב מאוד להשפעה חיובית על הקוגניציה ומהמחקרים של השנים האחרונות עולה שהן להיקף הפעילות האירובית והן לעצימותה השפעה על הקוגניציה.

ניתן להפחית הידרדרותה של הקוגניציה במספר שנים באמצעות אימוץ אורח חיים בריא ופעיל. אימון מתאים דוחה ואף מונע שיבושי זיכרון קלים אשר קורים כדרך קבע מגיל 30. גם במקרה זה, ככל שהיקפי הפעילות הגופנית והעצימות שלהם היו משמעותיים יותר – חלה השפעה חיובית יותר על הקוגניציה.

במאמר שפורסם ב- 23.10.12 בירחון לנוירולוגיה נמצא שאימון גופני קבוע בגיל מבוגר יכול להגן טוב יותר מפני התנוונות המוח מאשר פעילויות חברתיות או מנטליות. החוקרים הסתכלו על תיקיהם הרפואיים של 638 אנשים מסקוטלנד אשר נולדו בשנת 1936. הנחקרים עברו בדיקות MRI כשהיו בני 73. הם סיפרו על הרגליהם מבחינת אימון גופני, אשר נעו מהמינימום ההכרחי על מנת להסתדר במטלות היומיום ועד לשמירה על כושר גופני על ידי אימונים אינטנסיביים או השתתפות בספורט תחרותי מספר פעמים בשבוע.

הם דיווחו גם על מצבם החברתי ועל הפעילויות החברתיות והמנטליות שהם נוהגים לבצע. נמצא כי לאחר שלוש שנים, אנשים שהשתתפו ביותר פעילות גופנית חוו פחות התנוונות של המוח לעומת אנשים שביצעו אמון גופני מינימאלי. מהאגודה לחקר האלצהיימר נמסר כי: דמנציה היא אחת מהפחדים הגדולים ביותר של אנשים מבוגרים, ויש דרכים לעזור להפחתת הסיכונים לפיתוח המחלה. שמירה על המוח מגורה יכולה להיות מהנה, אבל אימון גופני הוכח במחקרים רבים כמונע ירידה קוגניטיבית.

לכתבות נוספות בנושא גיל הזהב:
זיהום אוויר פוגע בזיכרון בקרב קשישים
מדוע מבוגרים נוטים להיחבל בקלות?
שימוש באגד קינזיו טייפ בשיקום הגריאטרי
האם הורמון גדילה יכול להאט הזדקנות?
לא רק עצירות: בעיות עיכול בגיל השלישי

לסיכום, פעילות גופנית מסייעת ותורמת ללוקים בדמנציה והאטת ההידרדרות שלה. חשוב לבנות תוכנית אימונים מתאימה בה האדם יוכל להתמיד ללא הפסקות על מנת לא לגרום לירידה ביכולות הגופניות. מומלץ תמיד(!) לשלב בין שני סוגי האימונים – אירוביים (באמצעות פעילויות כמו הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד) לבין ביצוע אימונים אנאירוביים (באמצעות פעילויות כמו: אימון משקולות בחדר כושר, פילאטיס, מכשירים, שיעורי סטודיו שונים ועוד).

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר איתי זיו
סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר. מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית.

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד