איך לטפל בהפרעות פסיכולוגיות אצל קשישים

תופעות נפוצות אצל קשישים כמו בלבול, עצבנות וחרדה יכולות להוות ביטוי למחלות גופניות שונות. איך יודעים באיזה סוג בעיה מדובר ולאיזה רופא נכון לפנות?
מאת ד"ר רון בן יצחק
| 03/05/2011 |
צפיות: 9,896
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בלבול, אי שקט, עצבנות, התקפי זעם, דיכאון, חרדה, אפתיה, מחשבות וחזיונות שווא – כל אלו הפרעות התנהגותיות ופסיכולוגיות נפוצות בגיל השלישי, שלעיתים מהוות ביטוי פסיכיאטרי למצבים רפואיים דחופים הדורשים התערבות טיפולית מהירה כיצד יודעים אם מדובר במחלה גופנית חריפה או בעיה המצריכה טיפול הפסיכיאטרי? ולמי פונים במצבים כאלו? לרופא המשפחה? לפסיכיאטר? לנוירולוג? או אולי לגריאטר?

למידע נוסף בנושא הפרעות פסיכולוגיות בקשישים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום גריאטריה
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכיאטריה

המקרים של הפרעות התנהגותיות או פסיכולוגיות אצל קשישים נפוצים מאוד. להלן שני מקרים שידגימו את מורכבות הנושא. בבדיקת דם שגרתית בקשיש בן 85 הידוע כסובל מיתר לחץ דם, נמצאו ערכים מעבדתיים גבוהים המעידים על תת פעילות של בלוטת התריס. בשיחה עם רופא המשפחה הוחלט להתחיל בטיפול תרופתי.

כעבור כשבוע התעורר הקשיש באמצע הלילה עם תלונה על חנק וקוצר נשימה. כשהובהל לבית החולים נמצא שהוא סובל מפרפור פרוזדורים ובצקת ריאות. במהלך הקבלה למחלקה הפנימית התחיל לגלות סימני בלבול עקב חוסר החמצון ממנו סבל – הוא קרא לאשתו אמא, לאחות קרא בשם ביתו. הרופאים אבחנו מצב בלבולי חריף, הוזמן ייעוץ פסיכו גריאטרי והקשיש טופל בחמצן ובתרופות משתנות.

במקרה אחר, אצל קשיש בן 80 ללא מחלות כרוניות מיוחדות, נמצאו בבדיקת דם שגרתית ערכי סוכר גבוליים. הומלץ על ידי רופא המשפחה להימנע ממאכלים העשירים בסוכר. כעבור מספר חודשים פנה הקשיש לרופא המשפחה בתלונה על חוסר חשק לבצע פעילויות ובמיוחד פעילויות חברתיות. הוא נמנע מלהיפגש עם אנשים, לעסוק בתחביביו כגון ברידג', לשמור על הנכדים וכו'. רופא המשפחה איבחן דיכאון והתחיל בטיפול בתרופה אנטי דיכאונית נפוצה.

כעבור שבועיים הגיעה אשתו של הנבדק לרופא המשפחה בתלונה על הפרעות בשינה של בעלה. הרופא יעץ לה להעלות את מינון התרופה ולהקפיד ליטול אותה בשעות הבוקר. שבוע מאוחר יותר הגיעו בני הזוג עם תלונה על בלבול של הבעל. בבדיקות דם נמצאה רמה נמוכה של מלחים וערכי סוכר גבוהים, שני גורמים העלולים לגרום לבלבול.

שני מקרים אלו מעידים על הצורך ברופא שירכז את המידע הרפואי והפסיכיאטרי של הקשישים, כיוון שרוב תלונותיהם קשורות להפרעות התנהגות והפרעות פסיכולוגיות כמו בלבול, אי שקט, עצבנות, התקפי זעם, דיכאון, חרדה, חוסר התמצאות, מחשבות וחזיונות שווא ועוד.

הפרעות התנהגותיות והפרעות פסיכולוגיות, נוטות להיות מוחמרות בגיל השלישי עקב מצבים רפואיים לא תקינים, דוגמת פגיעה במערכת חילוף החומרים בגוף המתבטאת בירידה או עליה ברמות הסוכר, ירידה ברמת המלחים, עליה או ירידה בתפקוד בלוטת התריס.

במצב אחר של חוסר איזון במערכת הלב והריאות, אי ספיקת לב (בצקת ריאות), יש ירידה בחמצון המוח, וזו גורמת לירידה בתפקודי החשיבה, הפרעה בהתמצאות ובלבול. מחלת חום המתבטאת במצבים של זיהום ו/או דלקת גורמת אף היא למצב של בלבול. שטף דם במוח ו/או אירוע מוחי אשר אינם בהכרח מלווים בשיתוק חלקי גוף, עלולים גם הם להתבטא כמצב של בלבול חריף.

בכל המצבים המתוארים לעיל הרופא המרכז את הטיפול בקשיש הסובל מהפרעות התנהגותיות או פסיכיאטריות חייב לשלול קיומה של מחלה גופנית חריפה, בטרם יתמסר לטיפול הפסיכיאטרי. מצבי קיצון רפואיים כמו זיהומים, בעיות לבביות – ריאתיות, בעיות נוירולוגיות, מטבוליות והמטולוגיות, יכולות להתבטא בקשיש כסימנים פסיכיאטריים. הסיבה לכך היא דלדול מאגרי המוח ורזרבות מנטאליות וקוגניטיביות. זו הסיבה שנדרשת תחילה הערכה רפואית המשלבת התייחסות גופנית, מנטאלית וחשיבתית.

לכתבות נוספות בנושא קשישים:
בני גיל הזהב, היזהרו מהסחות דעת
מחקר: חולי אלצהיימר לוקים פחות בסרטן
הומוסקסואלים בני גיל הזהב בריאים פחות
הליכה מאיטה את ההתדרדרות בחולי אלצהיימר
ויטמין D מקטין את הסיכוי למחלת פרקינסון

ולסיכום, מספר המלצות:


כאשר קשיש מעל גיל 75 סובל מהפרעות התנהגותיות או פסיכולוגיות, מומלץ בשלב ראשון לפנות להערכה גריאטרית על מנת לבצע אבחון יעיל ולכוון את הטיפול לשורש הבעיה.
כדאי לברר לפני הפניה האם הרופא הגריאטר עבר הכשרה גם בפסיכוגריאטריה, כיוון שלא כל הרופאים הגריאטרים עוסקים בתחום זה.
כל שינוי התנהגותי או תפקודי אצל קשיש מעל גיל 75, דורש הערכה מיידית של רופא גריאטרי או פניה לחדר מיון.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר