פרקינסון: נקודת המבט של הרפואה החדשה

פרקינסון היא מחלה ניוונית הפוגעת במוח ובמערכת העצבים. פרקינסון מתאפיינת בהפרעות מוטוריות, האטה בכושר התנועה, נוקשות שרירים ורעד וניתן לטפל בה על ידי תוספי תזונה וטיפול ביו מגנטי.
| 06/05/2010 |
צפיות: 7,574
לפי הרפואה המקובלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של המוח ומערכת העצבים, המתקדמת בהדרגה ומתאפיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות. המחלה מופיעה בדרך כלל אחרי גיל 40, אך היא יכולה להופיע גם בגילאים צעירים יותר. הסימפטומים העיקריים האופייניים למחלת פרקינסון הם האטה וירידה ‏בכושר התנועה, נוקשות שרירים, רעד בלתי רצוני בזמן מנוחה ובזמני לחץ ועייפות, הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות בהליכה.

פרקינסון בדרך כלל מתפתחת מרעד של כף יד אחת המתפשט בהדרגה לרגל באותו צד של הגוף ואחר כך בהדרגה גם ליד והרגל בצידו השני של הגוף. סימפטום נוסף המופיע במקרים רבים הוא חוסר הבעה של הפנים.

למידע נוסף בנושא פרקינסון, ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום פרקינסון
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום נכויות, אחוזי נכות
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש

פרקינסון: גורמיםבקרב החולים במחלת פרקינסון ראשונית, יש מחסור בהפרשת דופאמין במוח. המחסור בדופאמין נגרם כתוצאה מתמותת תאים של החומר השחור במוח אשר מייצרים את הדופאמין אך לא ידוע מה גורם לתמותה של תאים אלה.

לפי הסברה פרקינסון נגרמת כתוצאה מ:

רעלנים עצביים ובעיקר רדיקלים חופשיים.

מתכות כבדות, כגון: מנגן, אלומיניום, ברזל.

בעיה בכבד הפוגעת בתהליכי הטיהור מרעלים.

גנטיקה.

במחלת פרקינסון שניונית מופיעה הפרעה בפעולת הדופאמין בגנגליון הבסיס. הגורם השכיח ביותר להפרעה זו הם סמים אנטי-פסיכוטיים החוסמים את הקולטנים לדופאמין. הגורמים למחלת פרקינסון דומים לגורמים למחלות ניוון עצבים אחרות הפוגעות בתפקוד המוטורי כגון טרשת נפוצה ו-ALS.

פרקינסון: גישת הרפואה החדשהלפי הרפואה החדשה שרירי הידיים או הזרועות נפגעים כאשר אנחנו חווים מצב שמתפרש אצלנו במודע או שלא במודע כמצב טראומטי או בעייתי בו אנחנו לא מסוגלים להחזיק במשהו (פיזית או מטאפורית). כאשר נעלמת הטראומה או נפתר הקונפליקט מתחיל תהליך הריפוי.

אדם שלא מבין את התהליך עלול להיבהל ולהירתע מהעוויתות, הרעידות או חולשת השרירים. זה מרפה את ידיו (פיזית ופיגורטיבית) וגורם להשפעת הקונפליקט לחזור. כך נוצר מעגל קסמים של ניסיון ריפוי והישנות השפעת הטראומה. תהליך חוזר ונשנה זה יוצר פגיעה מצטברת ברקמת השריר ובתאי המוח, מה שגורם להחרפה הדרגתית בסימפטומים.

קצב התפתחות המחלה תלוי בכמות ועוצמת המצבים המהווים טריגרים להפעלת השפעת הקונפליקט/טראומה המקוריים. ככל שהחולה מוצא עצמו יותר במצבים כאלה וככל שהם עוצמתיים יותר- תתפתח המחלה מהר יותר ובצורה חריפה יותר. מצד שני, הימנעות ממצבים אלה עשויה להביא לעצירה מוחלטת של המחלה ועם טיפול נכון אף לריפוי.

פרקינסון: המלצות טיפוליותהבנת המחלה חיונית לתהליך הריפוי. כאשר החולה יודע שהרעידות והעוויתות הן למעשה סימנים לניסיונות הגוף לחזור לתפקוד רגיל, הוא לא נבהל מהן ואף יכול לעזור לגוף בצורה מודעת להשתחרר מהטראומה. הסימפטומים של רעידות או עוויתות עלולים להוות טריגר להפעלת המחלה כל פעם מחדש, ולכן ההבנה וההכרה של תהליך המחלה עוזרות לנטרל את האפשרות שהסימפטומים עצמם יהפכו להיות טריגר כזה.

חשוב לגלות מה היה הקונפליקט/טראומה המקורי וחיוני לגלות מהם הטריגרים הגורמים לכך שמעגל המחלה מופעל כל פעם מחדש. כל עוד החולה אינו יודע מהו הגורם המקורי ומהם הטריגרים, הוא למעשה לא יודע מי האויב שלו וכנגד מה הוא צריך להלחם.

כדי להשתחרר מהשפעות הטראומה/קונפליקט וללמוד כיצד לא לאפשר לטריגרים השונים להשפיע, מומלץ לחולה להיעזר במטפל אשר יכול להמליץ לו מהי שיטת הטיפול העשויה להתאים לו ביותר. ישנן שיטות וטכניקות שונות לטיפולים בטראומות או קונפליקטים רגשיים ולא לכולם מתאימות אותן שיטות או אותן גישות. בין שיטות הטיפול שעשויות לעזור אפשר למנות שיטות כמו: הילינג, תטה הילינג, ייעוץ פסיכולוגי, דמיון מודרך, שיטת "המסע", "ההתחברות מחדש", פרחי באך, "העבודה" של קייטי ביירון ועוד.

כמו בכל מצב של מחלה, כדי לאפשר תהליכי ריפוי מיטביים חשוב מצד אחד להפחית ככל האפשר את גורמי הסטרס (פיזיים ורגשיים) ומצד שני לחזק בכל דרך אפשרית את הגוף והנפש. זה כולל תזונה, תוספי תזונה, תהליכי טיהור של הגוף, טיפול בעזרת ביו-מגנטים, הילינג, תמיכה מירבית מצד האנשים הקרובים לחולה וכל שיטת טיפול אחרת שעשויה להתאים לאותו חולה.

פרקינסון: המלצות תזונהההמלצות כלליות בלבד והן לא בהכרח מתאימות לכל המקרים. חשוב להתאים את התזונה באופן אישי לכל חולה.

רצוי לאכול רק מזונות אורגניים, כדי להקטין ככל האפשר את כמות הרעלים הנכנסים לגוף.

להקטין צריכת חלבונים (לא יותר מ-0.8 גרם ליום לכל ק"ג משקל גוף) כדי למנוע עודף חומציות.

להשתמש רק בשומנים שלא נוטים להתחמצן כגון שמן זית, שמן קוקוס, שמן אבוקדו. אפשר להשתמש גם בחמאה מחלב אורגני.

להימנע מהשמנים הצמחיים הזולים הנפוצים בשוק כמו שמן תירס, שמן סויה וכו'. להימנע גם משמן קנולה.

להימנע לחלוטין משמנים מוקשים ומחומצות טראנס.

להימנע ממאכלים המכילים קמח לבן ו/או סוכר לבן ו/או ממתיקים מלאכותיים.

להימנע מכל המשקאות המוגזים כולל משקאות הדיאט למיניהם ובמיוחד משקאות עם הממתיק המלאכותי אספרטם.

להימנע מקפאין וממאכלים או משקאות אחרים המעוררים את מערכת העצבים הסימפתטית.

לעשות בדיקת רגישות למזונות ולהימנע (לפחות זמנית) מכל אותם מזונות שהמטופל נמצא רגיש אליהם.

תזונה עשירה בסיבים, למניעת עצירות.

פירות וירקות צריכים להוות יותר מ-50% מסה"כ המאכלים שהחולה נוהג לאכול.

מומלץ לשתות הרבה תה ירוק (כשש כוסות ביום). נוגדי החימצון שיש בתה הירוק נמצאו כעוזרים לעיכוב התפתחותה של המחלה.

פרקינסון: תוספי תזונה מומלציםמומלץ לעשות בדיקה לגלות אם יש חוסרים בוויטמינים ומינרלים שונים בגופו של החולה. במקרים רבים יש צורך באחד או יותר מהתוספים הבאים (יש להתייעץ עם מטפל מנוסה): חומצות שומן חיוניות (EPA-DHA, GLA), אנטיאוקסידנטים שונים, CoQ10, מלטונין, B קומפלקס כולל ויטמין B12, סידן, מגנזיום, אבץ, סלניום, גלותטיון, ביטא-קרוטן, ויטמין D3, אנזימי עיכול ותוספים המבוססים על תה ירוק.
<@ --- IMG_2 --- @>

פרקינסון: טיפול בעזרת ביו-מגנטיםטיפולים באמצעות מגנטים משמשים לאבחון וטיפול במחלות סרטן, HIV, הפרעות פסיכיאטריות, לחץ נפשי, טרשת נפוצה וזיהומים, ולהגברת האנרגיה, הארכת חיים והמרצת המערכת החיסונית. במהלך הטיפול, מניחים מגנטים במקומות שונים בגוף, על ידי הפעלת מכונות היוצרות שדות מגנטיים או באמצעות מזרנים וסדינים מגנטיים. הטיפול יכול להימשך החל ממספר דקות ועד לשבועות.

כאשר משתמשים במגנטים בצורה נכונה הם משפרים את תהליכי חילוף החומרים בגוף, מאיצים הוצאת רעלים מהתאים, מעלים את לחץ החמצן בתאים, מפחיתים את רמת החומציות בגוף, מפחיתים מצבי דלקת ומשככים כאבים. לפעמים מורגש שיפור אפילו תוך מספר ימים. מחקרים הראו שביו-מגנטים גם עוזרים לחדש ולשקם עצבים פגועים. לטיפול נכון חשוב להשתמש בביו-מגנטים טיפוליים, "חד-קוטביים", בעלי עוצמה חזקה. שימוש במגנטים "רב-קוטביים" עלול לגרום לנזק.

המלצות נוספותלהימנע ככל האפשר מקרינות של טלפונים סלולריים וטלפונים אלחוטיים.

לא להחזיק רדיו-שעון או מנורה עם שנאי במרחק של פחות ממטר מהמיטה בה נוהגים לישון.

לוודא שמקום המגורים ומקום העבודה לא נמצאים בסביבה עם קרינת יתר.

פעילות גופנית: להתאימה למצב החולה ויכולותיו.

פעילות המשלבת מוזיקה, קצב ותנועה נמצאה כמועילה מאד במקרים רבים.

הידרותרפיה. מומלץ לנסות טיפולים שונים, כולל ווטסו.

ארומתרפיה.

הומיאופטיה.

להימנע משתיית מים עם כלור.

להימנע ממים, משחת שיניים ומי פה שיש בהם פלואור.

להימנע ככל האפשר משימוש בתרסיסים של קוטלי חרקים וקוטלי עשבים.

להימנע משימוש בחומרי צבע רעילים ובממיסים ומדללים שונים.

להימנע מסמים אנטי-פסיכוטיים החוסמים את הקולטנים לדופאמין.

חשוב להיחשף לקרינת שמש ישירה במשך לפחות 20 דקות ביום (למעט לאנשים שיש להם רגישויות ספציפיות לקרינת השמש). זוהי הדרך הטובה ביותר להשיג ויטמין D ולשמור על תפקוד תקין של השעונים הביולוגיים בגוף.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר תמרה אליזוב פישל
  ד"ר תמרה אליזוב פישל
  נוירופסיכיאטריה פסיכיאטרית העוסקת בנוירופסיכיאטריה תחומי טיפול: אפילפסיה, פרקינסון, פגיעות ראש, חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, משברים, קשיי הסתגלות ועוד ... קרא עוד
 • ד"ר רוברטו שפיגלמן
  ד"ר רוברטו שפיגלמן
  נוירוכירורג מומחה בכיר תחומי טיפול: גידולים מורכבים, גרורות באזורים רגישים, מנינגיומות, נוירומות אקוסטיות ועוד... קרא עוד
 • ד"ר סיימון ישראלי קורן
  ד"ר סיימון ישראלי קורן
  רופא נויורולוג מומחה מומחה בנוירולוגיה, בוגר אוניברסיטת קיימברידג` באנגליה וסיים התמחות בנוירולוגיה במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר. עובד במרפאת פרקינסון והפרעות תנועה וחוקר במחלקת מתמטיקה, במכון ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

כיצד לסייע לאדם עם דמנציה?
ד"ר דנה פאר
| 24/04/2019 |
צפיות: 2,039
ההנחה הרווחת בציבור הרחב טוענת שהמוח שלנו הוא כמו שריר, ולכן, ישנה חשיבות רבה לקיום אימונים לחידוד המוח ושיפור כושרו. או, בשפת הציבור – Use it or lose it. האומנם? ד"ר דנה פאר מתייחסת למה באמת חשוב להעניק לאדם החולה בדמנציה. לגזור, לשמור ולזכור
קרא עוד
דליריום: איך מזהים מצב בלבולי חריף?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2019 |
צפיות: 681
סבא וסבתא מבולבלים, מתקשים לדבר באופן רציף וסובלים מהזיות? הדוד האלכוהוליסט עצבני, חושב שכולם נגדו והופך לפרנואיד? אל תתעלמו מהמצב והיו קשובים לתסמינים. אולי מדובר בדליריום. וגם: איך קשור לכל זה האקלברי פין?
קרא עוד
עושים סדר: מדוע אנשים עם דמנציה נוברים בחפצים?
ד"ר דנה פאר
| 10/03/2019 |
צפיות: 796
לחולי דמנציה יש נטייה לנבור ולחטט בחפצים שונים. גם אם נראה כי זו פעולה חסרת תכלית שרק עושה בלגן, דווקא יש לה הצדקות שמסייעות לרוגע ולתחושת הביטחון
קרא עוד
מתי צריך לעבור לבית אבות?
ד"ר דנה פאר
| 25/02/2019 |
צפיות: 673
ההחלטה לעבור לבית אבות אינה פשוטה ויש הרבה גורמים שיש להביא בחשבון, כמו מצב בריאותי, מצב מנטלי ונכונותו של האדם לעשות את השינוי
קרא עוד
איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 2,149
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 2,211
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 13,750
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,592
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
ד"ר איתי זיו
| 12/08/2014 |
צפיות: 32,362
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
ד"ר איתי זיו
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,978
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד