סיוט שומרת נברא מחדש

הגבולות והמושגים מטשטשים, תופעת העדר גוברת, צריכת האלכוהול עולה והיעדר הענישה ההולמת היא פירצה הקוראת לגנב. כל הסיבות לכך שמעשי אונס הפכו לשיגרה מסויטת בקרב בני הנוער
 ענת זפרני
| 19/04/2005 |
צפיות: 3,818
בתחילת דברי חשוב לי להדגיש שרוב בני הנוער לא אונסים ולא משתתפים במעשי אלימות קבוצתית. מאידך, בזמן האחרון אנו עדים ליותר ויותר תופעות קיצוניות של הפעלת אלימות מינית בקרב קבוצות של מתבגרים. מה הסיבות?

טשטוש גבולות. היום יש אוירה מתירנית שנותנת תחושה כאילו הכל מותר. בגיל שבו אין חשיבה בוגרת ומנוסה עם בקרה ורציונליות, נקלטים לעיתים מסרים שמקבלים פרשנות לקויה, שיכולה להוות פתח לחציית גבולות. גם בקרב המבוגרים קיים היום בילבול רב ובחוגי הורים אני נתקלת בשאלות כמו: זה בסדר שאמרתי לילד? הרבה דברים שפעם הורים ידעו והיה ברור הפך היום למטושטש.

טשטוש מושגים. חשיפת איברים, ליטוף, הפעלת לחץ וסחיטה, הטרדה מילולית – כל אלו בגיל הנעורים מאוד מטושטש. מחמאות למשל הן 'קטע', הם מחמיאים זה לזה לפעמים בצורה מאוד בוטה, ללא מודעות לפרשנות שיכולה לנבוע מכך. בנוסף, גיל זה מאופיין בחשיבה של "לי זה לא יקרה", המונעת חשיבה על תוצאות עתידיות. הם כל כך עסוקים באומניפוטנטיות (תחושת כל יכול) שהם לא מודעים לסכנה עד שהיא ממש מגיעה ולפעמים זה כבר מאוחר מדי.

תופעת העדר. בגיל זה מאוד חשוב להשתייך לקבוצה. מאפייני קבוצות אלו הם בדרך כלל מנהיג חזק ואמיץ, אחד שהמוטו שלו "לא פוחד מאף אחד", שמעז לעשות את הדברים הכי קיצוניים ומאפשר לאחרים לראות ש"זה אפשרי" ולחקות אותו (כדי להוכיח שהם מסוגלים). מאפיין נוסף הוא טשטוש אישיות הנאנסת - "היא רצתה את זה","היא ביקשה", "היא סתם אחת שעושה את זה עם כולם"... באחד ממקרי האונס האחרונים כוסו פני הנערה (כדי שיוכלו להימנע מלראות בה אדם, אלא רק אובייקט מיני) - וכך, ליחיד אין חמלה, אין אנושיות, אין שיקול דעת ואין אחריות. הערך "כולם" שווה לגיטימציה גם ליחיד.

ריבוי שתיית אלכוהול. שוב, לא כל השותים אונסים אבל ידוע ששיקול הדעת פוחת במצבי שכרות ואנשים עושים דברים שבמצבי פיכחות לא היו מעזים לעשות. יש היום עלייה עצומה במספר בני הנוער ששותים אלכוהול בכמויות גדולות מאוד, וכתוצאה מכך משתוללים בכבישים, נוהגים באלימות, תוקפים וגם אונסים.

בני נוער היום מגדירים מסיבה טובה רק אם יש בה אלכוהול וה הם יכולים "לתדלק" את עצמם או "לדפוק את הראש". זה מתחיל במשקאות קלים ולגיטימיים כמו רד בול וממשיך למשקאות חריפים יותר, לפעמים עד מצב של שכרון חושים ואז, גם אם הבחורה אומרת "לא", הלא שלה נשמע כקול ענות חלושה.

היעדר ענישה. העונשים שמוטלים היום על עברייני מין, ביניהם אנסים הם מגוחכים ואין שום יחס בין הזוועה לענישה. הרבה פעמים מוצגת הנאנסת בציבור כמופקרת שיזמה, רצתה ושתפה פעולה ואילו הנערים מוצגים כתמימים, "קורבנות" של ממש... תסמונת האשמת הקורבן עובדת כאן שעות נוספות ומקבלת מעין לגיטימציה על ידי כך שלא באמת מענישים את העבריינים. הנערה בקיבוץ שומרת ובני משפחתה עזבו את הקיבוץ ומשפחות הנערים נשארו שם - אין ענישה ואין הרתעה.


מה אפשר לעשות כדי לזהות מצבים שכאלו? למנוע?

קודם כל להכיר בהם. יש אחריות גם למבוגרים שמסביב לתופעה. יש המון הכחשה - "הילד שלי לא יעשה כזה דבר", "הייתי יודעת אם היה קורה לבת שלי משהו" - אי אפשר לדעת וצריך לבדוק כל פעם מחדש אם הכל בסדר. יש סימנים ברורים לכך שמשהו השתבש, הסתגרות, בכי, פחד, נסיגה, הפסקת אכילה או אכילה מופרזת, מקלחות, פעמים רבות יש תיעוד בכתב (רצון סמוי שמישהו יקרא וידע) ועוד ועוד. לכן בראש ובראשונה אסור להתעלם.

דיסקוטקים, מסיבות ופאבים - קניית פחיות שתיה סגורות, כך שתימנע היכולת להחדיר כל מיני חומרים למשקה. לפתוח את הנושא לשיחה בבית באופן תמידי, כמו מנטרה – להתריע, להסביר, לשאול ולתחקר. לא לפחד להיות נודניק - המתבגרים מודעים לחששות של הורים ומפרשים אותם כדאגה ואהבה - ג ם אם הם צועקים עלינו שאנחנו נודניקים. עדיף הורה דואג ומודע מהורה שמוותר ונמנע מלשאול.

בדרך כלל בבירור שלאחר אירוע רואים ששיש אחרים שידעו על מקרי אונס, עוד לפני שהוגשה תלונה במשטרה. חברים ראו, שמעו, לא היו בטוחים, התביישו לספר או פחדו שידעו שהם "הלשינו"...

חשוב להכניס למודעות דרך מערכת החינוך שתמיד יש למי לפנות - אפשר להכניס ליועצת, למחנכ/ת או מנהל/ת פתק אנונימי שמעיד על החשד שנעשה מעשה של סחיטה או אונס אצל תלמיד כזה או אחר. בהרבה בתי ספר יש פורומים באינטרנט שאפשר דרכם להגיע בצורה אנונימית לבעלי תפקידים. חשוב שאנשים יבינו שאם ויודעים ולא מספרים, הדבר נחשב כשיתוף פעולה עם הפושעים.

מערכת החינוך חייבת להיכנס עם תוכנית מניעה, לדבר ו"להציף" את הנושא. ככל שהנושא יהפוך למדובר יותר, כך תגבר המודעות והוא יפסיק להיות נושא מסתורי ומסקרן, אלא נושא מודע ומוקע מהחברה. יש צורך אמיתי לדבר על הפקת לקחים ולא לתת לזה לגיטימציה בשום אופן או צורה. האחריות היא של כולנו.

לאתר של ענת זפרני לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר