הגיל השלישי ואיבוד הזהות העצמית

המעבר אותו חווים אנשים שפורשים ממעגל העבודה ומאבדים מחיוניותם כרוך במסע שינויים עצום. העולם שייך לצעירים ואילו בני גיל השלישי? להם מחכים המשברים. מאמר ראשון
 ענת זפרני
| 19/04/2005 |
צפיות: 5,703
העולם שייך לצעירים. העולם המודרני "מקדש" את הנעורים - דוגמניות ילדות, שחקנים בני עשרים ומגישי החדשות "קשישים" בני השלושים. כל היתר מאחורי הקלעים... העולם שינה את תפיסתו ובני הגיל השלישי הפכו מחכמי השבט לאוכלוסייה חלשה, נזקקת ונתמכת. כתוצאה מכך, אנשים נלחמים בזקנה, במראה, בקמטים ובהלבנת השיער בכל האמצעים שקיימים ואשר מסייעים לאדם להתמודד עם התפיסה הפטרונית שיש לחלקים גדולים באוכלוסייה כלפי "זקנים".

לא פשוט לקבל את עובדת ההזדקנות. אדם מסוים, החש בריא ובעל מסוגלות עצמית, צובר ניסיון והערכה גבוהה, שומר על כושר, חי, מתפקד ועובד, אמור יום אחד, בשם השעון הביולוגי לוותר על כל הכותרות ולהיכנע למוסכמות – "בגילך?... אולי תנוח קצת?... הצעירים שולטים טוב יותר"... כך שהזקנה נתפסת כאויב הנעורים, ומעידה על שינוי עצום שאדם עובר בכל תחומי החיים: פיזי (בריאותי), קוגנטיבי, רגשי, חברתי, תעסוקתי ומשפחתי. כל מסע השינויים הזה גורר אחריו הסתגלות מחדש. זהו תהליך ארוך מלווה בהתנגדויות רבות, תחושות עלבון וכעס, כמו גם אכזבה (פעמים רבות, אכזבה עצמית) - כך שגוברת החשיבות של קבלת תהליכים אלו בקרב האנשים המלווים את האדם בתהליך הזדקנותו.

משברים ושינויי הגיל השלישי

פיזית. קיימת האטת של המערכת באופן כללי. מערכות בגוף נשחקות, ישנן בעיות לב, סוכרת, לחץ דם, אולקוס, בעיות הכרוכות בכאבים שצצים (גב, בירכיים, צוואר) וישנה תחושה קשה של "בגידת הגוף", המתבטאת באיבוד כוחות ועייפות מתסכלת. לעיתים רבות גם מופיעות הפרעות בשינה שגורמות לירידה בריכוז ובסבלנות.

קוגנטיבי. ההאטה הפיזית מתבטאת גם בהאטה של תהליכים קוגנטיבים. הדבר דומה לכך שבחור בן 25 לרוב ירוץ מהר יותר מאשר אדם בן 55, כך גם סטודנט צעיר יצליח ללמוד חומר חדש מהר יותר מאדם בן 60.

אנשים מבוגרים מרגישים, בעיקר עם הפרישה ממקומות העבודה שיבושים רבים ביכולת הזיכרון והריכוז, עייפות, חוסר יכולת להתמקד או להאריך בפעילויות ממושכות ואף מבטאים זאת במשפטים כגון: "מדהים אותי שפעם יכולתי לעמוד ברצף שמונה שעות מול קהל ועכשיו אחרי חצי שעה של קריאת ספר אני מאבד ריכוז". פעמים רבות ישנה חשיבה אסוציאטיבית שאינה ממוקדת למטרה, המתבטאת במעברים חדים מנושא לנושא וקושי בהבנה. ישנה תחושה שהאדם המבוגר מאריך בדבריו ואינו מגיע לעיקר, תגובת הסביבה לרוב היא חוסר סבלנות והאצה, מה שמגביר עוד יותר את חוסר היכולת להתמקד.

רגש משפחתי. מדובר בתהליך ארוך וממושך של תפיסה מחודשת של הזהות העצמית. "כל הסתגלות חדשה היא משבר בהערכה עצמית" נכתב פעם ואכן, כל אדם מגבש לעצמו זהות חדשה עם קבלת תפקידים חדשים בחיים, תלמיד, חייל, אשתו של עורך דין/סופר/טכנאי, הורה, סבא וכן הלאה... כל שינוי מחייב הסתגלות מחדש, כיוון שכל שינוי נתפס כמאיים על מערכת מוכרת של דברים שהיו והשתנו והדבר מחייב את האדם לסגל את עצמו, יכולותיו ורצונותיו למצב החדש. בניגוד לשינויים אחרים, שינוי בגיל שמשמעותו הזדקנות, פירושו איבוד תפקידים רבים מוכרים: מקצוע, הורות (ילדיך בגרו ואינם זקוקים לעצותיך) ולעיתים אף אובדן של בן/בת הזוג.

יחס הסביבה כלפי האדם המבוגר הוא יחס של התנשאות ופטרוניות, עליונות של צעירים שמרגישים חזקים ובעלי יכולות מפותחות וכתוצאה אנו מבוגרים רבים מגיבים כלפי יחס הסובב באחד משני דפוסים קיצוניים: עקשנות (לא מבינים אותי/אני אעשה מה שאני רוצה/אראה להם כבר) או תלות ורגשנות (פחד מפני שינויי המודרניזציה, עבר זמני, אני לא יכול לבד, אף אחד לא בא לבקר אותי, סחיטה רגשית ועוד).

החלשות המערכות הפיזיולוגיות והקוגנטיביות גורם לפחדים וחרדות, חוסר התמצאות וצורך בקבלת תמיכה, וכתוצאה נוצרת תלות של המבוגר במשפחתו ובבן זוגו עד למצב של ריבים, כעסים, תחושות עלבון וחוסר אונים. מבחינה רגשית יש להבין שהמבוגר מגיב פעמים רבות כמו מתבגר (גיל ההתבגרות), חווה סערות רגשיות רבות ומגיב בדואליות של תלות מול עצמאות (מחד - אני יודע, אל תחנך אותי ומאידך - אני לא יכול לבד). לא נדיר למצוא חילופים מהירים במצב הרוח, נטייה לרגזנות מכל דבר קטן, תחושת כעס ורוגז. זהו תהליך מתיש לקרובים המצריך הכנה מראש להתמודדות עמו.

שינויים חברתיים-תעסוקתיים. עבור אנשים רבים מהווה מסגרת העבודה מקום מפגש חברתי מעבר למקור הפרנסה. אנשים קמים, מתלבשים, מתקשטים ומתחדשים כדי להראות במיטבם, הם תורמים את יכולותיהם ונתרמים למען הסביבה. פרישה ממקום העבודה לוקחת בבת אחת את הזהות המקצועית, תחושת השייכות והערך וזורקת אותם למעגל אחד כללי הוא מעגל הפרישה. אנשים ממשיכים להגדיר עצמם דרך תפקידים שמילאו שנים רבות וארוכות לאחר הפרישה - אני הייתי בסולל בונה, אני הייתי מורה בבית ספר יסודי... העבר מעניק משמעות לתפיסת האדם את עצמו ואת יכולותיו.

סגירת המפגשים החברתיים והאינטראקציות הסביבתיות.מגבירה את התלות בין בני הזוג (מקור בלתי נלאה למריבות), מחלות רבות "צצות" - כולנו מכירים את "הזקנים של קופת חולים", שבאים פעמים רבות רק לשבת בחדר ההמתנה כדי לקבל קצת יחס... בנוסף, קיימת התמעטות של חברים ועיסוקים רבים של האנשים העובדים, כך שעולמו החברתי של המבוגר מצטמצם.

לחלק הבא של המאמר לחצו כאן

לאתר של ענת זפרני לחצו כאן

לאתר אשל - האגודה לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן בישראל לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

דליריום: איך מזהים מצב בלבולי חריף?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2019 |
צפיות: 184
סבא וסבתא מבולבלים, מתקשים לדבר באופן רציף וסובלים מהזיות? הדוד האלכוהוליסט עצבני, חושב שכולם נגדו והופך לפרנואיד? אל תתעלמו מהמצב והיו קשובים לתסמינים. אולי מדובר בדליריום. וגם: איך קשור לכל זה האקלברי פין?
קרא עוד
עושים סדר: מדוע אנשים עם דמנציה נוברים בחפצים?
ד"ר דנה פאר
| 10/03/2019 |
צפיות: 154
לחולי דמנציה יש נטייה לנבור ולחטט בחפצים שונים. גם אם נראה כי זו פעולה חסרת תכלית שרק עושה בלגן, דווקא יש לה הצדקות שמסייעות לרוגע ולתחושת הביטחון
קרא עוד
מתי צריך לעבור לבית אבות?
ד"ר דנה פאר
| 25/02/2019 |
צפיות: 205
ההחלטה לעבור לבית אבות אינה פשוטה ויש הרבה גורמים שיש להביא בחשבון, כמו מצב בריאותי, מצב מנטלי ונכונותו של האדם לעשות את השינוי
קרא עוד
איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 1,671
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 1,716
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 12,785
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,206
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
ד"ר איתי זיו
| 12/08/2014 |
צפיות: 31,993
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
ד"ר איתי זיו
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,817
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
ד"ר איתי זיו
| 15/07/2014 |
צפיות: 32,121
הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
קרא עוד