הטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

בניגוד לדעה הרווחת כי תסמונת השחלות הפוליציסטיות שמורה לבעלות עודף משקל, מחקרים מעידים כי בין שליש למחצית מהנשים שסובלות מהתסמונת ומבעיות פוריות אינן סובלות מעודף משקל. לפניכם כל המידע על תסמונת השחלות הפוליציסטיות והטיפולים המוצעים כיום
מאת ד"ר דב לקסמן
| 30/03/2014 |
צפיות: 11,780
תסמונת השחלות הפוליציסטיות מופיעה אצל 5%-10% מהנשים. התסמונת מאופיינת בחוסר איזון הורמונלי, מחזורי וסת לא סדירים, שיעור יתר, אקנה, בעיות פוריות, סוכרת מבוגרים, מחלות לב ועוד.

גישה ניתוחית, חדשה יחסית, לניקוב המעטפת החיצונית של השחלות בלפרוסקופיה, פותרת למעל 90% מהמטופלות את הסממנים השונים שאופיינים לתסמונת. כ-60% הרו באופן ספונטני ולא נדרשו לטיפולי פוריות. הנשים מתאזנות מבחינה הורמונאלית וחוזרות לקבל מחזורי וסת סדירים. רמות האינסולין ורמות הורמוני המין הזכריים חוזרות לנורמה אצל רוב המטופלות. יש שיפור משמעותי בתופעות העוריות (אקנה ושיעור-יתר) ומרבית המטופלות דיווחו על ירידה משמעותית במשקל. השפעות חיוביות אלה נשמרות לשנים רבות.

למידע נוסף בנושא מחלות הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

בניגוד לדעה הרווחת, מחקרים מעידים כי בין שליש למחצית מהנשים, שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות ומבעיות פוריות, אינן בעלות עודף משקל. מדובר בהפרעה רב-מערכתית, שממקדת עניין בעיקר בהיבט הפוריות, אולם השלכותיה משמעותיות גם בהיבטים אחרים, חשובים לא פחות. התסמונת מוכרת קרוב למאה שנים ולמרות שנחקרה באופן יסודי עדיין רב הנסתר על הגלוי.

העובדות הידועות הן, כי מדובר בליקוי מבני ותפקודי של השחלות, שמתבטא בחוסר איזון הורמונלי. התסמונת גורמת לאי-סדירות במחזור הווסת, להעדר ביוץ, לבעיות פוריות ולקושי להרות. הליקוי המבני של השחלות מתבטא בשחלות מוגדלות (פי 2-3 משחלות רגילות) המכילות מספר רב של חללים ציסטיים קטנים (ומכאן נגזר שמה של התסמונת) שהם למעשה זקיקים שהחלו בתהליך ההבשלה אולם "נתקעו" באמצע התהליך ולא הגיעו לכלל ביוץ.

הגורם הישיר לתסמונת אינו ידוע, אבל משערים כי בין הסיבות להיווצרותה, הפרשה מוגברת של הורמוני-מין זכריים (טסטוסטרון ו-DHEAS) מהשחלה ומבלוטת יותרת הכליה. הסממנים הם: עור שמן, ריבוי חטטים (אקנה) ושיעור-יתר. תנגודת גבוהה של מערכות הגוף לאינסולין הינה מאפיין נוסף של תסמונת השחלות הפוליציסטיות. תנגודת זאת גורמת להפרשה מוגברת של אינסולין מהלבלב ולעלייה משמעותית בסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2.

בטווח הארוך מצויות נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות בסיכון גבוה משמעותית לחלות במחלות לב וכלי-דם, יתר לחץ דם, סוכרת מבוגרים (סוג 2) וסרטן רירית הרחם. כאשר התסמונת מופיעה אצל נשים עם עודף משקל, קיים סיכון מוגבר לדום נשימה בשינה ולבעיות אורתופדיות בעמוד השדרה ובמפרקי הירכיים והברכיים. הטיפול בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות הוא לרוב טיפול נקודתי בתסמינים השונים ולא טיפול כולל, מאחר שברוב המקרים הסיבה לתסמונת לא ידועה:

הטיפול בהשמנה הוא באמצעות בדיאטה. הטיפול באקנה באמצעות תרופות המפחיתות את הפרשת החלב, תרופות הנוגדות את פעילות הורמוני-המין הזכריים ותכשירי אנטיביוטיקה. ברמות האינסולין הגבוהות מטפלים במטפורמין הניתנת גם לחולי סוכרת. את אי-סדירות המחזור "מתקנים" באמצעות גלולות למניעת הריון ובהפרעת הביוץ וההתעברות מטפלים בתרופות הורמונליות אשר "שוברות" את "אדישות" השחלות ומגרות אותן לפעילות נמרצת המביאה בסופו של דבר לביוץ.


מידת ההצלחה של טיפולים אלה אינה מבוטלת אולם בצד ההצלחה יש שיעור לא מבוטל של תופעות לוואי. הטיפול בתרופות הנוגדות הפרשת חלב (רואקוטן) גורמות ליובש בעור, רגישות לקרינת שמש, צלקות מכוערות בעור, הפרעה ב"משק השומנים" ובתפקוד הכבד. הטיפול בגלולות למניעת הריון נושא סיכון והוא הפרעות קרישה (קרישיות-יתר במיוחד בקרב נשים מעשנות), שיבוש נוסף של משק הפחמימות והשומנים ועלייה נוספת במשקל. שימוש אנטיביוטי ממושך עלול לגרום להתפתחות זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. הטיפול ההורמונלי לגרימת ביוץ מגדיל את הסיכון לתסמונת גירוי-יתר שחלתי המהווה גורם תחלואה משמעותי שאף עלול לסכן את חיי המטופלת ומגדיל את שיעור ההריונות מרובי-העוברים.

האם יש טיפול כלשהו שיכול להביא לשיפור כל ההיבטים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות? התשובה היא חיובית. מדובר בהתערבות ניתוחית הנקראת חריצה או ניקוב המעטפת החיצונית של השחלות. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית בגישה לפרוסקופית, כלומר כניסה לחלל הבטן דרך 2-3 נקבים והחדרת סיב אופטי, המחובר למצלמת וידאו זעירה ולמקור אור. השחלות נצפות באופן ישיר והמעטפת החיצונית שלהן, המעובה ביחס לשחלות רגילות, מנוקבת באמצעות קרן לייזר או מחט המעבירה זרם חשמלי, או באמצעות סקלפל הרמוני המופעל בטכנולוגיית אולטראסאונד. בניתוח מבוצעים כ-10 נקבים זעירים בכל שחלה. הניתוח אורך כ-30-45 דקות והמטופלת משוחררת לביתה כעבור מספר שעות. ההתאוששות מהניתוח אורכת מספר ימים.

מחקרים רבים שבדקו את השפעת הניקוב הלפרוסקופי של השחלות מדווחים כי מעל 90% מהמטופלות חוזרות לחוות מחזורים סדירים באופן ספונטני, חוסר האיזון ההורמונלי מושב, כך גם רמות האינסולין ורמות הורמוני המין הזכריים שחוזרות לנורמה אצל רוב המטופלות. יש שיפור משמעותי בתופעות העוריות (אקנה ושיעור-יתר) ומרבית המטופלות דיווחו על ירידה משמעותית במשקל. השפעות חיוביות אלה נשמרות לשנים רבות. החשוב מכל: כ-60% הרו באופן ספונטני תוך הימנעות מקבלת תרופות הורמונליות, הקטנת הסיכון לתסמונת גירוי-יתר שחלתי ולהריון מרובה עוברים.

הסיכונים בניתוח זה זהים לסיכונים בכל התערבות לפרוסקופית דומה וכוללים סיכוני הרדמה, דימום, זיהום, פגיעה באברי בטן פנימיים כגון מעיים, כלי-דם ודרכי השתן והדבקויות תוך-בטניות לאחר הניתוח. עם זאת, שיעור הסיכונים הוא נמוך מאוד ופוחת משמעותית ככל שהמנתח מיומן יותר. הגישה הניתוחית שמורה בדרך כלל לנשים בהן נכשל הטיפול ההורמונלי לשם התעברות. השימוש פחות נפוץ למטרת שיפור כל ההפרעות האחרות שהוזכרו לעיל. והסיבה לכך אינה מובנת שכן כיום רמת המיומנות בביצוע פעולות ניתוחיות זעיר-פולשניות היא גבוהה ביותר.

לכתבות נוספות בנושא מחלות:
המדריך המלא לקבלת חוות דעת רפואית
הכל על כתף קפואה
ממגרים את המיגרנה
שמעתם? פתרונות לבעיות שמיעה
9 דרכים לטיפול בנפיחויות בבטן

בראייה לטווח הקצר והארוך תיקון ההפרעה חוסך תחלואה הקשורה למשקל העודף על כל היבטיו הגופניים, הנפשיים, החברתיים והתעסוקתיים. טיפולי פוריות יקרים, ממושכים ואפילו מסוכנים, טיפולים הורמונליים אחרים, סיכון למצבים טרום ממאירים וממאירים ועוד. ניתוח הניקוב הלפרוסקופי של שחלותיהן של נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות יכול לשפר את בריאותן ואיכות חייהן של אותן נשים באופן שאינו פחות מזה של ניתוח בריאטרי (ניתוח קיצור קיבה). יש מקום נכבד לניתוח זה במסגרת מגוון הטיפולים בתסמונת השחלות הפוליציסטיות ויש להציעו כאופציה שוות-ערך לכל הטיפולים האחרים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר רון ברדין
    ד"ר רון ברדין
    מומחה סקירת מערכות עובר,דיקור מי שפיר ובדיקות שקיפות עורפית. רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין, חבר בחברה הישראלית לאולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 133
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 69
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 84
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 445
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 401
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד
קולונוסקופיה: למי מיועדת הבדיקה?
ד"ר מוחמד מסארוה
| 08/05/2019 |
צפיות: 552
כשהמילה קולונוסקופיה עולה באוויר, עולה ביחד איתה גם מתח. תחושות לא נעימות. המוח שלנו מפחד, ולכן יוצר עולם אסוציאציות שליליות בנוגע לבדיקה זו. הרתיעה מובנת, אך השד לא נורא כל כך. וחשוב לזכור, כי מדובר בבדיקה יעילה ומצילת חיים, ובאמת אסור לפסוח עליה
קרא עוד
אנמיה המוליטית: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2019 |
צפיות: 597
אנמיה המוליטית היא סוג של אנמיה אשר מתפתחת עקב הרס של תאי הדם האדומים שבגוף. המחלה יכולה להתפתח בשל סיבות שונות, כמו תגובות אוטואימונית של מערכת החיסון, בעיות מטבוליות וכתופעת לוואי מנטילת תרופות
קרא עוד
תסחיף ריאתי : גורמים, תסמינים ופעולות מניעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2019 |
צפיות: 303
קשה לגלות אותו והוא נמצא גבוה ברשימת הגורמים המרכזיים בשיעורי התמותה בישראל ובעולם, בעיקר בקרב נשים בהיריון. כל מה שאתם צריכים לדעת על תסחיף ריאתי
קרא עוד
כולסטאטומה: דרכי טיפול ומניעה
ד"ר עמית וולפוביץ
| 18/04/2019 |
צפיות: 480
אל תתנו לדלקת אוזניים ״רגילה״ להידרדר ולהפוך לכרונית. חוסר טיפול והתעלמות מהדלקת יכול להידרדר עד למצב של כולסטאטומה. תהיו עם היד על הדופק ובכך תמנעו מטיפולים ממושכים ואף מניתוחים. הכל על התופעה- במאמר הבא
קרא עוד
דם בצואה: מה הסיבות לדימום רקטלי?
ד"ר רפאל אלון
| 16/04/2019 |
צפיות: 421
סיטואציה שכיחה שלא מדברים עליה רבות היא מציאת דם על נייר הטואלט בעת הניגוב. אז מה הסיבות לדימום רקטלי? הגיע הזמן לשבור שתיקה
קרא עוד