המדריך המלא לקבלת חוות דעת רפואית

איך תדעי מתי מומלץ לפנות לקבלת חוות דעת נוספת ואיך לעשות בה שימוש מושכל, מה עושים עם דעה הסותרת את הטיפול המוצע על ידי הרופא שלך ואילו שאלות חשוב שתשאלי את המומחה שאליו את פונה? הכל במדריך המלא לקבלת חוות דעת שניה
מאת
| 23/03/2014 |
צפיות: 6,898
*הכתבה כתובה בלשון נקבה אך פונה לנשים וגברים כאחד.

פנייה לחוות דעת שנייה עשויה להוות נדבך חשוב בהתמודדות שלך עם מחלה או עם כל בעיה רפואית הפוגעת באיכות חייך. היא מספקת לך נקודת מבט שונה על מצבך הבריאותי ומקנה לך שליטה וחופש בחירה באשר לאפשרויות הטיפוליות העומדות בפנייך. אולם לצד היתרונות, עלולה דעה מקצועית נוספת לבלבל ולעורר קונפליקט סביב ההכרעה הטיפולית.

מתי מומלץ לפנות לחוות דעת נוספת?


על פי חוק זכויות החולה, בקשת חוות דעת נוספת הינה לגיטימית ומקובלת הן בשלב האבחון והן בשלב הטיפול. מתי מומלץ לך לפנות לחוות דעת שניה?

כשאת חסרת שקט - כאשר למרות בדיקות המעבדה וקביעתו של הרופא כי הכל בסדר איתך, משהו בהרגשה הפנימית שלך אינו נותן לך מנוח.

הטיפול בך אינו יעיל - טיפול ממושך ולא יעיל או רצף של טיפולים הניתנים על ידי רופא שאינם מביאים לריפוי או להקלה על התסמינים, מספקים סיבה טובה מאוד לפנות לחוות דעת שניה.

למידע נוסף בנושא בדיקות רפואיות הכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום מחלות זיהומיות
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

הפניה לניתוח או לפעולה פולשנית - האם ניתוח אכן הכרחי במצבך? לפעמים דעה נוספת עשויה לחסוך ממך פעולה פולשנית על השלכותיה הרבות (כמו סיכונים, הפסד ימי עבודה וכו'). יש לסייג ולומר כי במקרים בהם קיימת סכנת חיים, יש לבחון האם חוות דעת נוספת אינה מעכבת את הניתוח ומכאן יש בה כדי לסכן חיים.

תוצאות הבדיקות עגומות ולא מספקות תקווה - אם חלילה התקבלו תוצאות בדיקות עגומות, אין לך מה להפסיד בפנייתך לחוות דעת נוספת. לכל היותר תשמחי לגלות (גם אם מדובר באחוז כמעט אפסי) שהרופא שלך טעה.

אבחנה גבולית - אם ממצאי הבדיקות שלך הם גבוליים, למשל לא ברור מהם; האם הגידול מחייב ניתוח ו/או כימותרפיה או שיש אפשרות לחיות עם הגידול בשלום.

כשיש מחלה נדירה - כשמחלה נדירה מאובחנת, יש גם מעט מאוד ידע מקצועי סביבה. לכן חוות דעת נוספת, הניתנת על ידי מומחה-חוקר בעל שם, עשויה לפתוח צוהר לטיפול יעיל יותר עבורך.

כשאת מתעניינת בהשתתפות במחקר קליני - הניסוי הקליני נועד לקדם את הטיפול במחלה. במסגרת ניסויים קליניים ניתן לעתים לקבל תרופות מבטיחות בטרם יצאו לשוק. המעקב והבקרה במסגרת ניסויים קליניים הינם קפדניים ותכופים יותר ובשל כך לעתים יעילים יותר. אם הרופא שלך אינו שותף במחקר, ייתכן וישנם מחקרים אשר עשויים להתאים לך. מומלץ לחפש אפשרויות מחקר במחלקות שונות במרכזים שונים וכדאי לפנות לחוות דעת נוספת להערכת הכדאיות שלך להשתתף במחקר.

טיפ:

קחי איתך אדם קרוב לפגישה עם מומחה לחוות דעת נוספת. לעיתים, האבחנה מלווה בחשש גדול וחרדה, מה שעלול ליצור תחושה של בלבול ולהפריע לך לקלוט ולהבין את דברי הרופא.

מי הרופא המתאים למתן חוות דעת שניה?


כדי לקבל חוות דעת חדשה, עצמאית ונטולת השפעה, רצוי לבחור ברופא שאין לו קשר לרופא המטפל שלך ואפילו אינו עובד באותו מרכז רפואי שבו הוא מועסק. כשמדובר במחלה קשה ומורכבת, רצוי לפנות למומחה בעל שם עולמי שנמצא בחזית המחקר. סביר להניח שרופא-חוקר מעודכן בחידושים האחרונים, מכיר אלטרנטיבות טיפוליות גם בחו"ל (בהיעדר טיפול מתאים בארץ או כשהרופאים בארץ הגיעו למבוי סתום מבחינה טיפולית) ומצוי בקשר עם בתי חולים מתקדמים בעולם.

טיפ:

חפשי מאמרים בספרות המקצועית בנושא המחלה שלך ותגלי שרופאים שזו התמחותם חתומים עליהם.

איך מאתרים רופא מומחה לחוות דעת?מפה לאוזן - המלצה מפה לאוזן הייתה מאז ומתמיד הדרך הפשוטה, היעילה והטובה ביותר להגיע למומחה מתאים, זו בהנחה שאכן מצאת אישה הסובלת מבעיה הדומה לשלך והייתה שבעת רצון מהטיפול שקיבלה.

אינטרנט - רשת האינטרנט היא אמנם מכרה זהב למידע ואמנם דרכה כאמור תוכלי לגלות מי הם הרופאים החתומים על מאמרים חשובים הנוגעים לתחום המחלה/התופעה שממנה את סובלת, אך לא תמיד המידע מהימן ויש כמובן להיזהר מאתרים ומודעות מ"טעם".

מרפאות ייעודיות - בארץ ישנן מרפאות ייעודיות לנשים, הן במרכזים ציבוריים רפואיים גדולים והן במרכזים רפואיים פרטים.

רופא הקהילה - רופא המכיר היטב את ההיסטוריה הרפואית שלך, יוכל להמליץ לך על רופא מומחה, המתאים למצבך ולרוב גם באזור מגורייך.

טיפ:

גם בזמן אשפוז את רשאית, על פי חוק זכויות החולה, לזמן רופא בכיר מחוץ לכותלי בית החולים לצורך חוות דעת נוספת. אולם כדי להימנע מאי נוחות, מומלץ לבקש הסכמתו של מנהל המחלקה.


המסמכים שעלייך להביא עמך לחוות דעת:


אין טעם להגיע לחוות דעת שניה ללא שביצעת את כל הבדיקות הנדרשות לרופא, כדי שיקבל תמונה כוללת על מצב בריאותך ויספק את המלצותיו. בזמן שאת קובעת תור לחוות דעת, בררי עם הרופא אילו בדיקות עלייך לעבור ואילו מסמכים את אמורה להביא עמך לפגישה. סביר להניח שתתבקשי להביא בדיקות מעבדה מהחודשים האחרונים, בדיקות דימות (כמו CT או MRI) ובדיקות נוספות הנוגעות לאבחון הבעיה שממנה את סובלת.

השאלות שעלייך לשאול בזמן חוות הדעת:


כשאת מגיעה לחוות דעת שניה, רצוי שתהיי מצויידת בכמה שאלות חשובות, שיספקו לך תמונה שלמה על מצבך ויסייעו לך לקבל החלטה טיפולית. למשל:

1.

מה היא האבחנה המדוייקת או המוערכת במצבי ?

2.

מהם הטיפולים המקובלים במצבי?

3.

בהשוואה לטיפולים שהוצעו לי בחוות הדעת הראשונה – מהם היתרונות והחסרונות בטיפול המוצע על ידך?

4.

מהם סיכויי ההצלחה בטיפול המוצע על ידך בהשוואה לטיפול הראשון שהוצע לי?

5.

האם יש טיפול חדש שעדיין לא נכנס לסל או שלא קיים בארץ ועשוי לשפר את מצבי או להביא להחלמתי?

6.

כמה ניסיון קיים בטיפול שאתה מציע לי?

7.

היכן יבוצע הטיפול וכמה זה יעלה לי?

8.

האם ניתן לקבל את הטיפול באזור מגוריי?

מה את יכולה לעשות כשחוות הדעת סותרת את המלצות הרופא שלך?למדי את המחלה/הבעיה שממנה את סובלת. ככל שתחקרי, תקראי ותלמדי יותר על הבעיה, כך יהיו בידייך יותר כלים שיסייעו לך בקבלת החלטה.

בחני את החסרונות, היתרונות ושיעורי ההצלחה של דרך הטיפול הראשונה שהומלצה לך אל מול האלטרנטיבה שהוצגה לך בחוות הדעת השניה.

העדיפי את ההמלצה הטיפולית המשתלבת עם ה'אני המאמין' שלך ועם אורח חייך. למשל, אם רופא אחד מציע לך טיפול תרופתי כפתרון מהיר לבעייתך, ואחר ממליץ לך שימוש בפיזיותרפיה בשלב הראשון, ואת במהותך דוגלת בפתרון טבעי, לכי עם האפשרות השניה (לאחר, שכמובן, ווידאת כי דחיית הטיפול איננה כרוכה בהגדלת הסיכון הרפואי).

חוות דעת שלישית – אם הבעיה סבוכה והדילמה מורכבת, אל תהססי לפנות גם לדעה שלישית מפי מומחה בתחום.

לכתבות נוספות בנושא בדיקות רפואיות:
בריאות טובה בכל עשור – חלק א'
בריאות טובה בכל עשור - חלק ב'
מצב רוח של רופאים משפיע על איכות הטיפול
רפואת ילדים: בדיקות לקראת חזרה לבית ספר
כיצד מתבצעת בדיקת MRI?

כשהרופא מסרב לטפל בהתאם לחוות הדעת שקיבלת:


רופא אינו חייב לקבל את ההמלצה הטיפוליות הניתנת לך על ידי רופא אחר. אולם אין ספק שהוא מותיר אותך בדילמה לא פשוטה – האם עלייך לקבל את סירובו או להתעקש על הטיפול שבו את מאמינה? במקרה הזה, עלייך לזכור שמרכזים רפואיים אחרים פתוחים בפנייך, ותוכלי לקבל את הטיפול שהומלץ לך בחוות הדעת שקיבלת, על ידי רופא אחר.

כמה זה עולה לך?


קופות חולים, במסגרת הביטוחים המשלימים, מאפשרות קבלת ייעוץ וחוות דעת נוספת בכיסוי כספי חלקי או מלא. מומלץ לברר מראש במשרדי הקופה המבטחת את רשימת הרופאים אליהם ניתן לפנות ומה התנאים לקבלת ההחזר הכספי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    מומחה לרפואה אסתטית בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 133
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 69
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 84
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 446
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 402
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד
קולונוסקופיה: למי מיועדת הבדיקה?
ד"ר מוחמד מסארוה
| 08/05/2019 |
צפיות: 553
כשהמילה קולונוסקופיה עולה באוויר, עולה ביחד איתה גם מתח. תחושות לא נעימות. המוח שלנו מפחד, ולכן יוצר עולם אסוציאציות שליליות בנוגע לבדיקה זו. הרתיעה מובנת, אך השד לא נורא כל כך. וחשוב לזכור, כי מדובר בבדיקה יעילה ומצילת חיים, ובאמת אסור לפסוח עליה
קרא עוד
אנמיה המוליטית: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2019 |
צפיות: 597
אנמיה המוליטית היא סוג של אנמיה אשר מתפתחת עקב הרס של תאי הדם האדומים שבגוף. המחלה יכולה להתפתח בשל סיבות שונות, כמו תגובות אוטואימונית של מערכת החיסון, בעיות מטבוליות וכתופעת לוואי מנטילת תרופות
קרא עוד
תסחיף ריאתי : גורמים, תסמינים ופעולות מניעה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2019 |
צפיות: 303
קשה לגלות אותו והוא נמצא גבוה ברשימת הגורמים המרכזיים בשיעורי התמותה בישראל ובעולם, בעיקר בקרב נשים בהיריון. כל מה שאתם צריכים לדעת על תסחיף ריאתי
קרא עוד
כולסטאטומה: דרכי טיפול ומניעה
ד"ר עמית וולפוביץ
| 18/04/2019 |
צפיות: 480
אל תתנו לדלקת אוזניים ״רגילה״ להידרדר ולהפוך לכרונית. חוסר טיפול והתעלמות מהדלקת יכול להידרדר עד למצב של כולסטאטומה. תהיו עם היד על הדופק ובכך תמנעו מטיפולים ממושכים ואף מניתוחים. הכל על התופעה- במאמר הבא
קרא עוד
דם בצואה: מה הסיבות לדימום רקטלי?
ד"ר רפאל אלון
| 16/04/2019 |
צפיות: 421
סיטואציה שכיחה שלא מדברים עליה רבות היא מציאת דם על נייר הטואלט בעת הניגוב. אז מה הסיבות לדימום רקטלי? הגיע הזמן לשבור שתיקה
קרא עוד