מה אתם יודעים על חוסר איזון הורמונלי?

חוסר איזון הורמונלי הוא מצב בו יש הפרעות בייצור תקין של הורמונים. מצב זה נובע מסיבות רבות ויכול לגרום לתופעות כמו נשירת שיער, ירידה במשקל, הפרעות שינה, הזעת יתר ועוד. רוצים לדעת עוד על חוסר איזון הורמונלי? כנסו למאמר.
מאת ד"ר יעל טוקצ'ינסקי
| 15/12/2010 |
צפיות: 28,979

חוסר איזון הורמונלי - מי סובל מזה?


הורמונים הם חומרים כימיים פעילים ביולוגית, האחראים לתפקוד תקין של איברים ומערכות גוף שונות. חשיבותם אינה פחותה מחשיבות המערכת הקרדיו-ווסקולרית ומערכת העצבים. חוסר איזון הורמונלי הינו מצב, בו יש הפרעות בייצור תקין של הורמונים. לא מדובר עדיין במצב קשה, בו ניתן כבר לראות שינויים מובהקים בבדיקות, אבל יש כבר תסמינים מדאיגים. אם נהיה ערים לתסמינים הללו ונפנה לעזרה רפואית מבעוד מועד, נוכל לחסוך מעצמינו צרות בעתיד.

חוסר איזון הורמונלי יכול להיות בכל גיל. גם אצל ילדים וגם אצל אנשים בגיל הזהב, וגם כל מה שבאמצע. אצל הנערים ונערות זה מתבטא באקנה (מה שנקרה בלשון העם חצ'קונים), מצב רוח לא יציב, נשירת שיער. אצל נשים בגיל הפוריות זה יכול להתבטא בPMS, בקושי להיכנס להריון, במחזור לא סדיר. אצל אנשים יותר מבוגרים זה מתבטא בבעיות גיל המעבר. עד כאן - לגבי בלוטות המין. גם חוסר איזון הורמונלי בשאר הבלוטות יכול להיות גם בכל גיל, גם אצל גברים וגם אצל נשים.

למידע נוסף בנושא חוסר איזון הורמונלי ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום נשירת שיער
פורום פוריות נשים, הפלות חוזרות
פורום רפואת משפחה
פורום תרומת ביציות

ממה נובע חוסר איזון הורמונלי?


יש הרבה בלוטות הורמונליות, ויש סיבות רבות לחוסר איזון הורמונלי. הנה כמה סיבות לחוסר איזון הורמונלי:
פעילות יתר של בלוטה מסוימת.

תת-פעילות של בלוטה מסוימת.

תנודות ברמות ההורמונים מסיבות פיזיולוגיות, למשל, אצל נשים אחרי הלידה.

טיפול הורמונלי, כגון גלולות למניעת הריון או כדורים שנותנים לחולי אסתמה או חולים במחלות דלקתיות.

הורמונים, שאנחנו מקבלים עם בשר או עוף לא אורגני או שותים עם מים מזוהמים בהורמונים.

מחסור בויטמינים או מינראלים אלה או אחרים. למשל, אצלנו בארץ הקרקע והמים דלים ביוד וזה גורם לכך, שאצלנו נפוצה תת-פעילות בלוטת התריס.

מחלות זיהומיות וטפילים. מחלות אלה גם פוגעות במערכת החיסונית וגם מרעילות את כל מערכות הגוף, כולל גם המערכת ההורמונלית - ובכך משבשות את תפקודיהן.

מתח, חרדה ודאגות. יש קשר ישיר בין מערכת העצבים למערכת ההורמונלית. עליה בלחץ על מערכת העצבים גורמת לעליה בלחץ על המערכת ההורמונלית, וזה גם מהווה גורם להפרעות הורמונליות. אצל נשים האיבר הראשון, שתפקודו נפגע במקרים כאלה הוא בדרך כלל השחלות. שחלות הן האיבר הכי פגיע מבחינה זו. (מכאן מתח וחרדה כאחת הסיבות לעקרות נשית).

סיבה פסיכולוגית. במקרים אלה הטיפול הוא על התת-מודע.

תורשה. הפרעות הורמונליות יכולות להיות תורשתיות. זהו סוג הפרעות קשה לטיפול.

איך ניתן לאבחן את הבעיה?


לפעמים, כל עוד הבעיה לא הרחיקה לכת ולא התפתחה למחלה, קשה לאבחן את הבעיה בעזרת בדיקות דם וכדו'. כן ניתן לאבחן בעזרת שיטות שונות של רפואה משלימה, כמו אבחון לפי קשתית העין, דופק וכדו'. יחד עם זאת, ניתן לזהות סימנים של חוסר איזון הורמונלי. למשל, נשירת שיער בהרבה מקרים קשורה לבעיית חוסר איזון הורמונלי, כל תסמיני PMS (תסמונת טרום-ווסתית) גם הם תוצאה של חוסר איזון הורמונלי. גם כל תסמיני גיל המעבר הם תוצאה של חוסר איזון הורמונלי.

כלומר, זה עוד לא מוגדר כמחלה והרבה פעמים גם לא משהו, שניתן לראות בבדיקות, אבל זה משהו, שמאד מפריע ופוגע באיכות החיים.מחלות הורמונליות במערכת הרבייה של האישה בדרך כלל נטולות תסמינים מובהקים וחד-משמעיים. לכן חשוב מאד שאישה תיתן את הדעת על המחזור שלה. לפעמים חוסר איזון הורמונלי של האישה מתבטא רק בבעיות מחזור אלה או אחרות. זהו תסמין יחידי ומכאן גם חשיבותו.

לפניכם תסמינים אפשריים של חוסר איזון הורמונלי:
ירידת משקל על רקע של תיאבון מוגבר.

עצבנות בלתי מוסברת.

נשירת שיער.

הפרשת חלב אצל נשים שאינן מניקות.

פצעים על העור (חצ'קונים).

גירוד בלתי מוסבר של העור.

טרמור ידיים.

הפרעות שינה.

הזעת יתר.

עלייה בלתי מוסברת של חום הגוף ל- OC37.

הפרעות בקצב הלב.

הפרעות בתפקוד מיני.

עיניים בולטות (שלא היו כאלה קודם לכן).

השמנה, במיוחד השמנה על רקע של איבוד התיאבון, אבל בעצם כל סוגי ההשמנה יכולים להצביע על חוסר איזון הורמונלי: הרבה מאד הפרעות הורמונליות שונות מלוות בהשמנה.

יובש בעור.

ישנוניות.

היפרטירכוזיס (שעירות יתר של נשים), במיוחד זה המלווה בעור שמן, קשקשים ואקנה.

מחזור לא סדיר אצל נשים.

הפלות.

קושי להיכנס להריון (עקרות כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי מהווה 20% מכלל מקרי העקרות ומבין ה-"מסיבה לא ידועה", שהיא לרוב חוסר איזון הורמונלי לא מאובחן -עוד 20% ממקרי העקרות!).

הגדלת שפתיים ולשון, שינוי תווי הפנים.

גדילת כפות ידיים ורגליים. אדם מוצא את עצמו קונה נעליים במידות גדולות משהיו קודם.

ירידה מהירה ודרמטית של הראייה, המלווה בכאבי ראש.

צימאון, הרגשת יובש בפה והשתנה תכופה .

החלמה איטית של פצעים.

כל תופעות של ה-PMS.

כל תופעות של גיל המעבר (נשים וגברים).

נשים רבות מאד סובלות מתסמיני PMS, מדובר בתסמינים המופיעים כמה ימים לפני המחזור. אצל חלק מהנשים התסמינים יותר פיזיים, והן סובלות מכאבים ומחושים שונים, עולות במשקל, אוגרות מים וכדו', חלק אחר של נשים סובלות יותר מתסמינים נפשיים, כמו עצבנות, רגזנות, נטייה לתוקפנות או בכיינות וקבלת החלטות לא שקולות. ישנן נשים שסובלות מתסמינים פיזיים ונפשיים גם יחד. 80% מהנשים בגיל המעבר סובלות מתסמינים שונים, ואצל 30% מהן תסמינים אלה קשים מאד.

רוב הנשים הללו חושבות שזו גזרה משמיים, כי ככה זה תמיד היה אצלן, אצל חברות שלהן ואצל אחיות שלהן, ובכלל לא פונות לעזרה! וזה חבל מאד, כי מדובר בהפרעות שניתנות לטיפול יחסית קל עם אחוזי הצלחה מאד גבוהים. לעומת זאת, אם לא מטפלים בתסמינים הללו, גם הנשים הללו סובלות וגם הסביבה הקרובה שלהן, וזה בהחלט פוגע באיכות החיים שלהן. כך גם גברים בגיל המעבר סובלים מתסמינים שונים החל מנשירת שיער ועד לבעיות בתפקוד מיני.

הרבה פעמים כשלא מטפלים בבעיה זו, זה גורם לסבל נפשי ועוגמת נפש אצל הגבר, לעצבנות אצל האישה ולפגיעה בשלום בית. חוסר איזון הורמונלי בהחלט פוגע באיכות החיים, ובטווח הארוך יכול גם להוביל לבעיות רפואיות קשות, כמו מחלת סכרת, בעיות פוריות ועוד.במקרים מסוימים חוסר טיפול בהפרעות הורמונליות גורם למצבים דרמטיים, כמו הפלות חוזרות, קושי להיכנס להריון ואף עקרות.

טיפול טבעי לחוסר איזון הורמונלי


הרבה פעמים, אנשים עם חוסר איזון הורמונלי פונים לקופת חולים, עוברים בדיקות שונות, ובסופו של דבר שומעים, שאצלם "הכול בסדר". לפעמים תשובה כזאת מרגיעה, ואילו כאשר אדם סובל קשות מתסמינים שונים, תשובה כזאת מעצבנת ואף גורמת לייאוש. לפעמים אנשים לא מאובחנים כאלה פונים לעצות מהאינטרנט, לשיטות סבתא ואמונות תפלות למיניהן. שיטות אלה בדרך כלל לא עוזרות ובמקרה הרע אף גורמות נזק בריאותי לחולה. לרפואה הטבעית יש הרבה מה לעשות כדי לעזור לאנשים שסובלים מחוסר איזון הורמונלי. גם צמחי מרפא, גם כל סוגי הדיקור, גם נטורופתיה, גם הומיאופתיה נותנים תוצאות מאוד טובות.

ראיתי בחור שמגיל ינקות סבל מהתקפי אסתמה קשים. עקב כך מגיל ילדות הוא קיבל טיפול הורמונלי. זה גרם לעליה במשקל, הבחור הגיע למשקל של 120 ק"ג וזה גרם לו להתפתחות סכרת. רמת הסוכר שלו בדם היתה 273, כלומר פי 3 מהנורמה. הוא התחיל טיפול באינסולין, שגם הוא לא עזר. כל זה גרם לו לדיכאון. עד שיום אחד הוא הגיע לטיפול הוליסטי, ורק שנה כעבור הטיפול הוא שוקל 95 ק"ג, שזה הרבה-הרבה פחות ממה שהיה.

הסוכר שלו כמעט נורמאלי, הוא לא משתמש בשום הורמונים, לא לאיזון הסוכר ולא לאסתמה. יש לו עדיין בעיות נשימה מסוימות והוא ממשיך בטיפול, אבל מבחור מדוכא, חולה, שמן המתקיים מקצבת נכות של ביטוח לאומי הוא הפך לבחור פעיל, חיוני, עובד וגם הקים משפחה.

אני רוצה להיזכר גם במקרה של אישה, שבמשך 14 שנה השתמשה בגלולות למניעת הריון, וכתוצאה מכך לא הצליחה לבייץ בצורה עצמאית. טיפול קונבנציונאלי לא עזר לה והיא נשלחה להפריה מלאכותית. תוך כדי חיפוש תרומת ביצית, היא פנתה לטיפול הוליסטי, ואחרי שנה ורבע של טיפול זה נכנסה להריון ספונטני, וכעת היא אם לבת
חמודה מאד.

למאמרים נוספים בנושא חוסר איזון הורמונלי ועוד:
חדש: אבחון בעיות עור בששה שלבים
התדמית השלילית של דיכאון
חרדה, לאו דווקא דבר שלילי
בעיית נשירת שיער תקפה גם אותך?
נשירת שיער, למה זה קורה לי?

אישה אחרת במשך 15 שנה סבלה מעקרות משנית. מסיבה בלתי ידועה היא הפסיקה לבייץ. בעזרת טיפול הורמונלי, שהיא קיבלה, האישה חזרה לבייץ, אבל בכל זאת לא הצליחה להיכנס להריון. היא פנתה לטיפול נטורופתי וכעבור שנה אחת בלבד כבר החזיקה תינוק בידיים.

אני ממליצה לכל אדם שנמצא במצב של חוסר איזון הורמונלי לפנות לעזרה. לרפואה משלימה יש הרבה מה להציע ואחוזי הצלחה טובים מאד. אל תסבלו - יש פיתרון!

* כל האמור במאמר הינו מידע בלבד. לאבחון וטיפול בבעיות יש לפנות לאיש מקצוע.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מדוע רגשות שליליים מעלים את הסיכויים לחלות בסרטן?
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 189
חוקרים גילו כי רגשות שליליים ונטירת טינה מעלים את הסיכויים לחלות בסרטן, פוגעים בסיכויי ההחלמה מהמחלה וגורמים למחלות לב
קרא עוד
לישון עם חזייה: כל היתרונות והחסרונות בשינה עם חזייה
מאת מערכת BeOK
| 22/08/2016 |
צפיות: 4,260
אחת הדילמות הנפוצות בקרב נשים, היא האם כדאי לישון עם חזייה? האם שינה עם חזייה מספקת יותר תמיכה או מזיקה יותר? בכתבה הבאה היתרונות והחסרונות בשינה עם חזייה
קרא עוד
כפכפים בקיץ: מדוע עדיף לנעול נעליים ולא כפכפי אצבע
מאת מערכת BeOK
| 17/08/2016 |
צפיות: 4,920
כפכפי האצבע הם הפתרון המושלם לקיץ הישראלי, הם אווריריים וקלילים ומשתלבים נהדר עם שמלה או מכנסיים קצרים, אך הם גורמים לזיהומים, לכאבים ברגליים ולנזקים בבהונות
קרא עוד
כאבי בטן: איך תדעו אם מדובר בווירוס בבטן או בקלקול קיבה?
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2016 |
צפיות: 6,668
כאבי בטן, הקאות ושלשולים הם תסמינים בלתי נעימים שכולם סובלים מהם, פעמים רבות בחיים. התסמינים יכולים להעיד על וירוס בבטן או על קלקול קיבה ולכן קשה להבדיל ביניהם. כיצד תדעו אם מדובר בקלקול קיבה או בווירוס ומה הטיפול הנכון?
קרא עוד
צרבת: מה גורם לריפלוקס ואיך מטפלים בו?
מאת מערכת BeOK
| 04/07/2016 |
צפיות: 12,326
צרבת היא תופעה נפוצה שכמעט כל אדם חווה במהלך חייו. כאשר צרבת מופיעה לעתים קרובות, ייתכן שהיא מעידה על ריפלוקס קיבתי ושטי. איך יודעים אם מדובר בריפלוקס וכיצד מטפלים במחלה?
קרא עוד
חוסר ברזל: איך מזהים מחסור בברזל בדם וכיצד מטפלים בו?
מאת מערכת BeOK
| 25/05/2016 |
צפיות: 14,311
אנשים רבים סובלים מאנמיה כתוצאה מחוסר ברזל. מדובר בתופעה התזונתית השכיחה ביותר בעולם ותסמיניה כוללים עייפות, חולשה, נשירת שיער ועור חיוור. איך תדעו לזהות חוסר ברזל וכיצד ניתן לטפל בזה?
קרא עוד
תוחלת חיים: למה נשים חיות יותר מגברים?
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2016 |
צפיות: 17,911
בכל רחבי העולם ממוצע תוחלת החיים של נשים גבוה בכשלוש שנים משל גברים. חוקרים בארה"ב מצאו לאחרונה כי קיים קשר בין ילודה לתוחלת חיים. מסקנתם – נשים שיולדות פחות חיות יותר
קרא עוד
ידיים קרות: מה גורם לכפות ידיים להיות קרות גם בקיץ ואיך מטפלים בזה?
מאת מערכת BeOK
| 10/05/2016 |
צפיות: 17,674
כפות ידיים ורגליים קרות היא תופעה נפוצה כאשר הסובלים ממנה חשים בתחושת קור בידיים וברגליים בכל עונות השנה. הסיבה הנפוצה לכך היא זרימת דם לקויה. מה גורם לבעיות בזרימת הדם ואיך מטפלים בה?
קרא עוד
פריצת דרך בחקר סרטן השד: חוקרים הצליחו למפות את הגנים הגורמים למחלה
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2016 |
צפיות: 17,620
צוות חוקרים בינלאומי הצליח לבנות תמונה מקיפה של מרבית הגנים הגורמים לסרטן השד. מיפוי הגנים הוא אבן דרך חשובה בחקר הסרטן, שיוביל לפיתוח תרופות חדשות ויעילות יותר
קרא עוד
איך לקום בבוקר: מה מומלץ לעשות כדי לפתוח את הבוקר נכון?
מאת מערכת BeOK
| 25/04/2016 |
צפיות: 18,692
להתעורר יחד עם השעון, לאכול חלבונים ולהתקלח במים קרים. אלו הם רק חלק מהפעולות שכדאי להכניס לשגרת היומיומית כדי לפתוח את הבוקר נכון. מה כדאי לעשות כדי להתחיל את היום בצורה הבריאה ביותר?
קרא עוד