אכילה רגשית, שכיחה יותר בקרב נשים

אכילה רגשית המונעת מתוך רעב רגשי היא לרוב נחלתן של הנשים. ואולם, גם גברים ואף ילדים יכולים ליפול לתוך המלכודת. הסיבות לתופעת אכילה רגשית שונות בין המינים ולרוב מובילות לתוצאות שונות. על כך בכתבה.
מאת מיכל גרשוביץ ואיילת נדיב
| 26/07/2010 |
צפיות: 4,352
רעב רגשי הוא המניע של אכילה רגשית ומכיוון שכל בני האדם הם ישויות הוליסטיות של גוף ונפש כולנו חווים רעב רגשי מפעם לפעם.

בעיות אכילה הגורמות לתופעת אכילה רגשית, משפיעות בעיקר על נשים והתופעה רק הולכת ומתגברת ב-40 השנה האחרונות. הלחצים על נשים להיות רזות הינם גלויים וסמויים כאחד. התקשורת והקולנוע מלמדים אותנו שרזה שווה ערך לטוב ולהצלחה ושמן שווה ערך לרע ולכישלון. נשים נמדדות על פי מודלים בלתי ניתנים לחיקוי ולכן הן מסתובבות בתחושת כישלון תמידית. גוף האישה היה תמיד מוקד לשינויים חברתיים ומאז שהאישה יצאה מהבית והפכה לעצמאית מבחינה כלכלית ומינית והפסיקה להימדד כ"אשתו של..." או "אימא של..." נוצר בלבול גדול. אנו נמצאים בעידן של שינויים חוקיים חברתיים מהירים מאוד בעוד שהשינויים הרגשיים התפיסתיים הם תהליכים איטיים יותר.

למידע נוסף בנושא אכילה רגשית ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום פוד קואצ'ינג, אימון להרזיה
פורום הפרעות אכילה
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום דיכאון חרדה

ברמה התפקודית חיי האישה השתנו, אך יחלוף זמן רב יותר עד שתוכלנה התפיסות הפנימיות להשתנות באופן מהותי. הופעתה החיצונית של האישה עדיין מהווה כרטיס כניסה, בניגוד לגבר - שיש לו היצע של כרטיסי כניסה כגון: סטאטוס, עושר, אינטליגנציה, מראה, וכך מערכת השיפוט של הנשים לגבי הגברים היא שונה ולפי הפרמטרים שציינו הנשים רואות בגברים את העושר וההצלחה.

ציבור האנשים שאין לו קשר להפרעות אכילה או לתופעת אכילה רגשית ישתומם לגלות עד כמה נשים מבוגרות עסוקות בנושא. כמו כן, ילדים וגם גברים יכולים ליפול קורבן להפרעה הזו. ישנה הערכה שבערך 10% מהסובלים מהפרעות אכילה הם גברים, ואחוז גבוה אף יותר סובל מהפרעות אכילה ומתופעת אכילה רגשית אם לוקחים בחשבון את האכילה הכפייתית.

מספר הנשים הסובלות מהפרעות אכילה הוא גבוה ממספר הגברים כיוון שגברים אינם נתונים ללחץ כל כך מסיבי לרזות. גברים מתמודדים עם בעיותיהם על ידי התמכרות לעבודה או לאלכוהול. בדיקת דפוסי אכילה רגשית בקרב גברים וכן בקרב נשים גילו כי נשים אוכלות יותר כשהן עצובות או כועסות וכי הן נוטות לאכול יותר כשהן לבד. לעומת זאת, גברים הנוטים לתופעת אכילה רגשית אוכלים יותר כשהם מרגישים בודדים.

נשים לעולם אינן מרוצות מאיך שהן נראות. יהיו הנתונים הפיזיים אשר יהיו, רוב הנשים אינן מרוצות מהמראה החזותי שלהם, ותמיד הן צריכות לגרום לשינוי בעצמן כיד הדמיון הטובה והיצירתיות הבלתי מסופקת. המושג אכילה רגשית הוא מעין מגיפה נשית מבחינת אחווה וייחודיות נשית ולא רק משום הקושי והמגבלה שהיא מייצרת.

נשים שסובלות מתופעת אכילה רגשית נוטות לאכול כתגובה לרעב רגשי ומכיוון שהחיים מלאים בתהפוכות רגשיות. האכלניות הרגשיות אוכלות הרבה יותר מידי, כלומר הרבה יותר מהצרכים הפיזיים של הגוף. שכיח ביותר לראות גברים זוללים יותר משגופם ורעבונם דורשים, או להיתקל בגברים במידות גדולות ממה שהם רוצים או ש"הנורמה" קובעת, אך בשונה מנשים אין השומן העודף מהווה עבורם את הגורם לחוסר ביטחון או לשנאה. הם אמנם לא מרגישים בנוח עם מידות גופם הגדולות אך הן לא מבטאות בעיניהם כישלון עצמי.

מחקרים מעלים כי אחד מבין כל שמונה ישראלים סובל מתופעת אכילה רגשית הגורמת להשמנת יתר. בשל המבנה הביולוגי יש לגברים יותר שרירים מלנשים והם מסוגלים לרוב לרזות בקלות יתרה שכן תאי השריר שורפים יותר אנרגיה מתאי שומן. גברים הרבה פעמים פונים לאפיק הפעילות הגופנית מאשר לשינוי הרגלי האכילה. מבחינה חזותית גבר שרירי מקושר עם אידיאל גברי ולפיכך גברים משתדלים לעסוק יותר בפיתוח הגוף. ניתן לסכם ולומר כי גברים, לעומת נשים, זוכים לתוצאות מהירות יותר וכך התגמול שלהם יותר גבוה. בטווח הארוך התוצאה היא גוף שרירי שנותן לו משמעות חיובית ברמת דימוי הגוף הגברי והדימוי החברתי.

למאמרים נוספים בנושא אכילה רגשית ועוד:
איך להתמודד עם אכילה רגשית?
הכל על פסיכולוגיית ההשמנה
הרזיה מתחילה מהראש, לא מהמקרר
עכשיו זה מדעי: דיכאון גורם השמנה בטנית
השמנת יתר לא נגרמת רק מאוכל

נשים נוטות יותר לתופעת אכילה רגשית ואילו הגברים בוחרים בספורט שמפתח שרירים. ישנה אימרה שאומרת שהגברים הם ממאדים והנשים מנגה- וכך גם בתהליכי ההשמנה. נשים בוחרות בסוגי ספורט "רכים" מתוך מוטיבציה להוריד במשקל, הן בוחרות בדרך כלל רשתות לחיטוב ולפיכך הן תלויות יותר בגורם חיצוני.

אכילה רגשית אצל נשים נובעת בדרך כלל מתוך דיכאון וחרדה שקיימים בשכיחות גבוהה יותר מאשר אצל גברים, ובעקבות האכילה עולה רמת הסרטונין המשפיעה על מצב הרוח.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר